Yang sheng fa alebo Umenie pestovania života

Žil kedysi dávno jeden múdry starý cisár. Múdry pretože sa dožil vtedy neobvyklého veku? Alebo sa dožil toľko rokov, pretože bol múdry? V každom prípade cisár Qian Long vládol v 18. storočí. Na tróne sedel celých 60 rokov a to v čase, keď cisári bežne umierali v tridsiatich. Po sebe zanechal odkaz v podobe pravidiel a odporúčaní, ako žiť, aby sme sa dožili vysokého veku v plnom zdraví a vitalite. A práve vtedy sa oficiálne zrodilo Yang Shen Fa, čiže umenie pestovania života.

Nenechajte sa mýliť kadejakým vyhlásením o tom, že sa v roku X zrodilo čosi múdreho. Metóda pestovania zdravého a dlhého života v harmónii s prírodou,vonkajším a vnútorným vesmírom sa v tradícii taoizmu i ľudovej čínskej medicíne pestovala a vyvíjala už 2,5 tisíc rokov dozadu..

Tradičný pojem yangsheng (jang-šeng) sa skladá z dvoch čínskych znakov: yang (jang, pestovať alebo vyživovať-neznamená len mužskú energiu,vždy ide o intonáciu a znak) a sheng (šeng, život alebo vitalita). Zahŕňa rôzne kultivačné metódy, duchovné i telesné, harmonický prístup k životu, životnému prostrediu, svetu okolo nás a v nás, k osobným vzťahom, k vesmíru…

Deduško povedal.. A mnohí taoistickí mnísi v tom pokračovali:

Udržuj ducha shen hore a čchi dole – Ostrá no uvoľnená myseľ a telo sa prispôsobí

Zariaď si pokojný a pravidelný denný režim, netlač ak nato nemáš
Jedz správnu stravu a jedz ju správne. No dovoľ si aj opak,zhrešiť (pozn: malá cigára je lepšie než držať celý deň telo v rôznych emociach a jesť šalát)
Vyhýbaj sa všetkému, čo by mohol narušiť tvoju duševnú rovnováhu,cti si svoje pocity a transformuj ich
Odpočívaj dostatočne dlho a často keď si to telo pýta

Trénuj oprosťovanie sa od pripútaností

Otvor srdce,v ňom sídli múdry duch shen ale tvor si aj hranice,sila priťahuje démonov. (pozn.od Zanaye: hranice nie sú uzavreté hradby!:D)
Venuj svoj čas a pozornosť pravidelnému cvičeniu,cvič čchi kung pred akoukoľvek aktivitou, hýb sa a preťahuj telo s jeho hlbokými štruktúrami. Nech cvičenie nie je len fyzická spartakiáda.Nech sa stane plávaním vo vode kde telo funguje,rozpína a sťahuje sa ako jeden prepojený celok riadený čchi prúdiacou každou bunkou
Zdokonaľuj sa v umení hlbokého, no jemného dýchania čchi
V mnohých veciach buď umiernený – sex (prehnané množstvo u mužov čerpá esenciu jing, alebo sa nauč esenciu distribuovať do tela) alkohol,ego..

No a potom ešte hovoril mnoho múdreho o liečivých bylinách, o umení automasáže a pod. Ale umiernenosť, harmónia, pokoj, odpočinok, zvlášť nám, moderným ľuďom, ktorí žijú svoje životy poväčšine inak ako umiernene nie je až tak familiárne

Pokiaľ človek nechce v Yang Sheng vidieť len nejaký nový zdravotný trend, nedaj bože nejakú divnú ezoteriku, mal by si uvedomiť, v čom je umenie pestovania života špecificky múdre. Vychádza totiž z princípov taoizmu a základných pilierov tradičnej čínskej medicíny.



Pre jeho pochopenie je nevyhnutné uvedomiť si úlohu esencie Jing. Mnohí z nás vedia, že esencia predstavuje pôvodný materiál, z ktorého sa vytvára naše telo. Jing dostávame v okamihu počatia od našich rodičov, to je prenatálna esencia, tú neovplyvníme, tu sme dostali darom a je uložená v obličkách. Ale potom je tu ešte esencia takzvane postnatálna a o nej, jej kvalite a množstve si rozhodujeme sami. Čím? Svojím životom predsa.

Esencia Jing sa počas života spotrebúva pri každom pohybe energie Qi – každý metabolický proces, pohyb aj myšlienka sú vyjadrením Qi.

Pokiaľ počas dňa napríklad vytvoríme väčšie množstvo Qi, než spotrebujeme, premení sa tento nadbytok v hlbokom spánku do postnatálnej esencie. A naše zásoby životnej energie sa tak dopĺňajú.

Keď ale žijeme, ako sa hovorí „na dlh“, ak spotrebovávame zásoby esencie a nedodávame novú, čo je v dnešnej kultúre denná prax,približujeme sa smrti rýchlejšie, než je nutné. Preto je metóda Yang Sheng úzko spojená s kultiváciou esencie, čím zlepšuje kvalitu funkcie orgánov a spomaľuje ich opotrebovanie.


Ale omylom by bolo myslieť si, že cieľom yang shengu je udržiavať iba fyzické zdravie. Umenie pestovania života sa snaží o vytvorenie harmónie jinu a jangu, plynulého spojenia mysle a tela, fyzickú a duševnú rovnováhu, pokoj, odpútanie od príliš silných emócií…Revolučná alchýmia

Mimochodom, emócie, to je tiež kapitola samo o sebe. Slovo emócie je odvodené od latinského slova „emovere“, čo znamená rozvíriť. Je dôležité si uvedomiť, čo emócie robia s energiou v našom tele. Emócie rozvíria a nastavia energiu do pohybu. Len pre predstavu ľahké vyjadrenie toho, čo ktorá emócia v tele robí s energiou Qi:

Xi – emócie radosti – uvoľňuje stagnáciu a zaisťuje distribúciu Qi
Jing – šok – uvádza Qi v neporiadok
Si – premýšľanie – zauzľuje Qi
Bei – smútok – sťahuje energiu Qi do seba (robí úbytok Qi)
You – skľúčenosť – spomaľuje rýchlosť Qi
Kong – strach – Qi má tendenciu klesať
Nu – hnev – má tendenciu Qi zdvíhať
Už len kvôli nevyváženým emóciám je u mnohých ľudí súčasného sveta energie v poriadnom chaose. No a ako to už býva, skrze neuvoľnené telo a myseľ nemôže prúdiť Qi, a kde nie je Qi, nie je vitalita, zdravie ani spokojný život.

Tri hlavné spôsoby kultivácie zdravia a dlhovekosti


Umenie yang sheng fa nás učí, že žiť zdravo a dlho nie je žiadny div, ani odmena pre vyvolených. Odmena áno, ale vyvolenými sme všetci. Teda aspoň tí z nás, ktorí pochopia, že cesta za dlhým a spokojným životom môže byť prekvapivo JEDNODUCHÁ..

vyhýbajte sa správaniu, ktoré škodí, prílišnému pitiu, fajčeniu, zhubným emóciám ničiacim fyzické a duševné zdravie, prijímaniu nekvalitných potravín a fyzickej neaktivite..
Aktívne podporujte zdravie a duševnú pohodu, eliminujte čo už nepotrebujete, vyjadrite sa autenticky, tvorte umenie, snažte sa transformovať škodlivé emócie a pestujte tie pozitívne,primerane cvičte, doprajte si pauzu, dostatočne a pravidelne spite, buďte veľa v prírode, so skutočnými priateľmi a rodinou
naučte sa byť v meditačnom stave pri aktivitách, dýchať, skúste praktizovať dobré zdravotné či energetické cvičenia a snažte sa znížiť objem skonzumovaných potravín.
Jednoducho žite v harmónii so svojou dušou,telou,okolím, prírodou..

Uvidíte, ide to a je to prekvapivo príjemná cesta životom aj keď sa zdá že už nie je úniku

Zdieľaj ďaľej :)

Author:

Cestovateľ, pravdohľadač, warrior, dancer, tu a teraz,umelec a začínajúci fotograf pokúšajúci sa byť všade a zároveň postupne spomaľovať a zjednodušovať, vesmír tvoriaci cez človeka na malú chvíľu. KAIZEN

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *