Osho: Čo robiť ak cítite zlosť?

[facebook]

Keď máte zlosť, kňaz vám povie, že sa nemáte rozčulovať, pretože to nie je správne. A čo urobíte? Môžete zlosť potlačit, udusiť ju, doslova ju zhltnúť, ale potom prenikne dovnútra, do celého systému. Zhltnite zlosť a urobia sa vám žalúdočné vredy a skôr, či neskôr budete mať rakovinu. Zhltnite zlosť a dovolíte tak vzniknúť tisícom problémov, pretože zlosť je ako jed. Ale čo s tým narobíte? Ak je zlosť zlá, musíte ju zhltnúť.

Ja nehovorím, že zlosť je zlá. Hovorím, že je čírou a krásnou energiou.

„Akonáhle pocítite zlosť, vnímajte ju vedome a zistíte, že sa stane zázrak.“ ~ Osho

Keď sa vo vás zlosť prebudí, pozorujte ju a budete žasnúť, čo sa začne diať. Bude to možno najväčšie prekvapenie vo vašom živote, pretože vďaka bdelej pozornosti náhle sama zmizne. Transformuje sa. Zmení sa v číru energiu, stane sa z nej súcitenie, odpustenie, láska. Nemusíte nič potlačovať, takže nie ste zaťažený jedom.

Už sa nerozčuľujete a nikomu neubližujete. Ste obidvaja zachránení, ako vy, tak i objekt vašej zlosti. Predtým ste trpeli buď vy, alebo ten druhý.

Chcem tým povedať, že nie je nutné, aby ktokoľvek trpel. Stačí, aby ste boli vnímavý a vedome pozorovali. Akonáhle sa dostaví zlosť, bdelá pozornosť ju strávi. Bdelá pozornosť je zlatý kľúč.

Jednoducho sa snažte pochopiť, čo sa deje, odkiaľ zlosť vychádza, kde má korene, ako sa objavila, ako funguje, akú má nad vami moc, ako vás doháňa k šialenstvu. Predtým ste mali zlosť a máte ju aj teraz, ale pribudlo k nej čosi nové, prvok pochopenia – potom sa jej kvalita zmení.

Postupne zisťujete, že čím viac chápete, čo je zlosť, tým menej sa hneváte. A keď ju pochopíte úplne, zmizne. Pochopenie je ako teplo. Akonáhle dosiahne určitý bod, voda sa vyparí.

„Je veľmi dôležité, aby každý, kto hľadá úprimne pravdu, mal na pamäti, že od svojich vecí nemá utekať, ale má ich spoznávať.“ ~ Osho

Do svojho vnútra vstupujte bez predsudkov a zistíte, čo je zlosť. Umožníte jej, nech vám sama odhalí, čím vlastne je.

Nevychádzajte zo žiadnych predpokladov. Akonáhle odhalíte zlosť v jej úplnej nahote, v jej celej škaredosti a poznáte jej spaľujúci oheň a vražedný jed, náhle zistíte, že ste sa od nej oslobodili. Zlosť zmizla.

A prečo sa na vás ľudia hnevajú? V skutočnosti sa na vás nehnevajú, ale boja sa vás. Strach ľudí uzatvára. Ich zlosť je v podstate strach naruby. Len človek plný strachu dokáže rýchlo vzplanúť hnevom. Keby sa nerozčúlil, okamžite by ste spoznali, že sa bojí. Zlosť je zásterka. Keď sa človek rozčúli, snaží sa vás zastrašiť. Než si uvedomíte, že má strach, začnete sa sami báť. Chápete tú prostú psychológiu?

Človek nechce, aby ste vedeli, že sa bojí. A tak sa snaží vyvolať vo vás strach, pretože len tak bude v pokoji. Bojíte sa a on už sa nebojí – nemusí mať strach z toho, kto má strach.

„Ľudia sa snažia oklamať zlosťou sami seba.“ ~ Osho

A kedykoľvek sa bojíte a hneváte, snažíte sa takisto skryť strach za zlosťou, pretože strach by vás odhalil. Zlosť okolo vás vytvára oponu, za ktorú sa môžete schovať. Pamätajte si, že zlosť je vždy strach postavený na hlavu.

z knihy Osho ~ Emócie

[facebook]

Zdieľaj ďaľej :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *