Keď sa o seba začneš dobre starať, zažiješ 12 prekvapivých vecí..

[facebook]

Žitie “zdravého” životného štýlu býva pre niektorých z nás dosť komplikované. Pokušenie trošku sa klamať a pochutiť si na keksíku alebo čipsoch nás zvedie z cesty, na konci ktorej ťa čaká dosiahnutie tvojich “fitness” cieľov. Akokoľvek, keď sa snažíš cvičiť a udržovať si zdravé stravovacie návyky, bude to pre teba dobré nielen po fyzickej stránke, ale samozrejme aj po mentálnej.

Pozri si 12 prekvapivých vecí, ktoré sa ti stanú, keď sa začneš aktívne “zaujímať/starať” o seba…

 

1. Budeš mať viac energie

To, že cvičíš, či veríš alebo nie, ti dáva viac energie, hlavne, keď to robíš skoro ráno. Pomáha ti to zvládnuť deň a nebyť “vypnutý” po obede. Taktiež jedenie jedál bohatých na vitamíny a minerály natankuje tvoje telo a udrží tvoj metabolizmus plne funkčný, čo znamená, že veci ktoré zješ aj správne stráviš. Tomuto sa budem venovať v článku o trávení…

 

2. Budeš si oveľa viac vedomejší toho, čo si vkladáš do úst

Keď sa o seba naplno staráš, viac aj rozmýšľaš nad tým, čo pôjde do tvojho tela. Možno začneš rátať kalórie (nie je to vždy nevyhnutné), alebo sa začneš pozerať na zloženie toho, čo si kupuješ (toto nevyhnutné je), začneš menej sladiť, soliť alebo mixovať  piate cez deviate. Voda začne byť tvoj kamarát, no samozrejme ani s ňou to nemôžeš prehánať – niektorým ľuďom pokojne stačí 1,5 litra čistej filtrovanej vody, iní potrebujú niekedy 2x toľko. Samozrejme závisí to od konštitúcie a stavu, v akom sa tvoje telo nachádza.

 

3. Budeš mentálne “jasnejší”

Jedenie zdravých vecí, ako sú napríklad rôzne bôby, zrná, žltá šošovica a potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, ako napr. tuniak alebo losos, zlepší tvoju mentálnu jasnosť a zvýši fungovanie mozgu. Samozrejme vždy záleží na tom, kedy tieto veci budeš jesť a tiež v akých množstvách a hlavne na tom, aký bude zdroj. Vyberaj si pokiaľ môžeš najčistejšie veci. Tvoje telo ti za to poďakuje.

Projekty, ktoré sa ti zdali ťažké sa vďaka tomuto prístupu uľahčia, čo znamená, že ti pôjdu oveľa hladšie a rýchlejšie, pretože budeš robiť “čistejšie” rozhodnutia, čo na druhej strane uvoľní tvoju myseľ, kedže sa nebude zameriavať na veci, ktoré sú zbytočné alebo príliš ťažké na koncentráciu, alebo dokonca celkom neefektívne.

 

4. Začneš byť “jemne” závislý od cvičenia

Počul si už o „závislákoch“ od posilňovne? Tak to je presne to, čo veľa ľudí používa, keď má na mysli každodenné cvičenie v telocvični/ posilňovni. No skutočne to je aj preto, že oni sa rozhodli žiť zdravý životný štýl a majú vďaka tomu aj merateľné výsledky.

 

5. Budeš sa cítiť “vinný”, keď niečo domiešaš

Niekedy stačí len raz sa zle najesť alebo vynechať cvičenie, aby si sa cítil previnilo. Akokoľvek, keď sa naučíš nebičovať sa a nútiť sa, počas cesty ako sa postupne učíš nové zvyky, tak na druhý deň v pohode vstaneš a pôjdeš si ďalej za svojimi cieľmi. Nemá zmysel sa nútiť dlhodobo, lebo potom aj tak tvoje telo urobí, čo bude chcieť. Oveľa lepšie je naučiť sa ho počúvať a podľa toho potom konať. Takto ti to pôjde oveľa ľahšie a hlavne to budeš robiť rád.

 

6. Schudneš

Toto je pre veľa ľudí silný výsledok a je celkom prirodzené, keď sa naučíš správne stravovať – správne znamená tak, že to sedí pre tvoju konštitúciu, pre teba konkrétne. Môžeš skúsiť jesť viac menších porcií počas dňa, no pre niektorých to môže byť príliš stresujúce, naozaj vždy to závisí od toho, v akom si štádiu tvojho zdravia/trávenia. Niekedy stačia 3 jedlá za deň a vieš fungovať úplne naplno – toto sa ale deje, ak už máš  trošku čistejšie telo a lepšie sa vnímaš…

Skombinuj potom tento “svoj” prístup s vhodnou telesnou aktivitou – na druhu športu fakt záleží – a dosiahneš také telo, aké chceš. Hlavne sa však počúvaj a nedaj na desiatky rôznych diét a ľudí, ktorí nie sú tam, kde chceš byť ty, alebo nemajú dostatok informácií a skúseností. Nestačí si len prečítať článok, dôležité je prečítané použiť a sledovať vlastné telo.

 

7. Budeš mať viac energie

Ak celý deň len sedíš, máš teda sedavú prácu, stratíš veľa svalov a tým aj silu. Aktívni ľudia majú väčšinou viac sily a tiež vitality, ktoré pre nich pracujú, čo ich následne poháňa zvládať, skúšať, hľadať nové ciele.  A ako vieš, najprv si sa učil loziť, potom chodiť a nakoniec behať… Všetko má ísť krok za krokom, tvoje telo sa učí a tiež tvoje bunky si to budú pamätať.

 

8. Začneš si vážiť druhých ľudí

Keď sa “zneužívaš”, tak väčšinou zneužívaš aj druhých ľudí. Avšak, keď sa o seba začneš starať, budeš si oveľa viac všímať aj svoje okolie a druhých ľudí, bude ti na nich viac záležať. V podstate tak druhým budeš pomáhať. Budeš mať tendenciu pripomínať im “isté” veci.

 

9. Staneš sa obhajcom zdravého žitia

Keď sa dostaneš vo svojom živote na miesto, kde sú výsledky, budeš chcieť druhým ukázať ako to môžu tiež dosiahnuť. Niektorí sa vrhnú na osobnostný tréning alebo rozvoj osobnosti pomocou kouča, iní začnú blogovať a zdieľať recepty, ktoré používajú a pomáhajú im budovať zdravý životný štýl. Čo je podstatou toho celého? Začnú byť zdrojom pre druhých ľudí!

 

10. Budeš hrdý na to, ako ďaleko si sa dostal

Každý prijme pochvalu za prácu, ktorú urobil dobre. A keď sa o seba postaráš dobre, tak je to akoby si sa ty sám potľapkal po ramene. Osláviš sám seba tak, že si dopraješ. Napríklad tým, že si kúpiš niečo pekné, oblečenie alebo knižku, alebo pôjdeš na výlet, čokoľvek, čo je pre teba odmenou. Zaslúžiš si to, pretože si tvrdo pracoval…

 

11. Život ti začne dávať hlbší zmysel a budeš žiť s väčším potešením

Vždy sa u ľudí opakuje jedna vec, a to “Ja nie som dosť dobrý” alebo “Musím schudnúť veľa kíl” alebo “Mám kopu iných vecí, ktorým sa musím venovať” a toto ich veľakrát zabrzdí na ceste za ich cieľom a nemôže im to potom priniesť zmenu. Takéto typy myšlienok nás skutočne odvracajú od žitia zdravého životného štýlu, resp. skutočnéoh žitia na plno. Veľa ľudí aj pozná tieto “výhovorky” avšak tí, ktorí na sebe pracujú a venujú sa svojej osobe, nedovolia, aby takéto myšlienkové pochody nad nimi vyhrali.

Oni sa totižto viac sústredia na to, ako nechať za sebou stopu, ako ovplyvniť čo najviac ľudí ich názormi, skúsenosťami zo života, resp. ako posunúť druhých dopredu alebo ako ich nasmerovať, motivovať a udržiavať v tom, aby to zvládli… Ako “obhajca dravého žitia”, budeš “pracovať” preto, aby si priniesol/la zmenu, pretože zároveň vieš, že keď to dokážeš ty, dokážu to aj ostatní.

 

12. Budeš pôvabne starnúť

Čím viac sa budeš venovať svojej osobe (fyzicky, mentálne, spirituálne), tým pomalší bude tvoj proces startnutia. Výskumy ukazujú obrovské výhody “pôvabného starnutia”, ktoré sú spojené s cvičením, zdravou stravou a samozrejme dennou meditáciou. Je jasné, že veľa ľudí robí chyby, preto sem-tam niečo porušia, zhorší sa im zdravie, no stále je to o tom – na sebe pracovať – a učiť sa nové veci, jednoducho neprestať.

Je zaujímavé, že podľa toho, aký názor na život máme, tak aj starneme…,  , podľa toho vyzerá naše telo, tvár, psychika a pod. A samozrejme, že samotná dĺžka veku ešte nehovorí o kvalite života. Ľudia, ktorí starnú pôvabne :) majú veľakrát pozitívny pohľad na život a ďakujú aj za tie najmenšie veci, ktoré im život prináša.

Samozrejme, že sú aj ťažšie dni a chvíle, no tie nikdy netrvajú večne…

Starať a venovať sa sebe znamená, že sa miluješ natoľko, že si dobrý k svôjmu telu, mysli aj duši. To ťa oslobodí a dovolí ti byť čímkoľvek chceš!

 

Neváhaj a napíš tu dole do komentárov, ako vnímaš život ty a čo ti prináša zmenu…

[facebook]

Zdieľaj ďaľej :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *