8 prekvapujúcich tajomstiev ako si vybudovať brutálne silný postoj

Mať správny postoj pri práci je veľmi dôležité. Prečo? Pretože veľkú časť života stráviš v práci a byť “šťastný” v práci je absolútne najdôležitejšia vec, ktorá prispieva k celkovému pocitu štastia v živote. Vybuduj si skvelý postoj a dosiahneš pracovné ciele, ktoré si si stanovil.

Takže dnes tu mám 8 spôsobov, ako zmeníš svôj postoj a dosiahneš v podstate skoro čokoľvek, čo si tvoja myseľ vymyslí:

 

1. Opýtaj sa seba každé ráno, či to, ako ideš stráviť tento deň je presne to, čo by si chcel robiť, ak by išlo o posledný deň v tvojom živote.

Steve Jobs raz povedal krásne veci Stanfordským absolventom.

Steve vysvetľuje, ako sa každé ráno pozeral do zrkadla a kládol si sám sebe túto otázku:”Ak by toto bol môj posledný deň, chcel by som robiť to, čo sa práve chystám dnes urobiť?”

A ak bola odpoveď nie pre niekoľko nasledujúcich dní po sebe, intenzívne zapracoval na zmene svojich cieľov a na tom, čo vlastne chce.

Keď sa opýtaš sám seba túto otázku, privedieš svoj fokus k cieľom, na ktorých ti skutočne záleží. Ostatné denné rutiny sa tak veľmi rýchlo vytratia.

Ciele, ktoré totálne pritiahnu tvoju pozornosť budú napojené priamo na tvoje najhlbšie hodnoty. Tvoj postoj pre tieto ciele ťa nakopne k postoju, ktorý majú najúspešnejší ľudia.

 

2. Pozri si školu postoja od Steve Jobsa

Steve raz povedal nasledovné:

“Tvoja práca vyplní veľkú časť tvojho života, a jedinou skutočnou cestou ako byť spokojný, je robiť to, čomu veríš, že je naozaj skvelá práca.”

A skvelú prácu aj odviedol! Nielen, že dokázal robiť skvelé veci každý deň, on inšpiroval stovky ľudí, aby dosiahli veci v technológiách, o ktorých si predtým nikto nemyslel, že vôbec budú možné. A dokonca aj potom, ako ho vyhodili z postu CEO, Jobs zotrval a sami dobre viete, kam sa nakoniec dopracoval.

Skôr, ako by veľa času venoval zamýšľaniu sa nad tým, prečo ho vyhodili, použil svoju extrémne pozitívnu náladu a vybudoval spoločnosť NeXT. Toto ho nakoniec doviedlo aj k prehodnoteniu svojej role vApple.

 

3. Zbav sa postoja, že na niečo máš “nárok”

Multimédia nám vymazali mozgy, čo sa týka viery, že štastie prichádza spolu s novým telefónom, tabletom alebo nablýskaním autom. A nielen to, mi sa dokonca k týmto veciam dostaneme priamo zopár klikmi myšou na internete. Veci nebolo nikdy tak ľahké získať, ako je to dnes. A práve toto v nás vytvorilo pocit, že máme na ne nárok.

A teraz čo? Tento postoj sa premietne do našej práce. A výsledok? Prestaneš rásť! Stagnuješ. A evolúcia nám hovorí, že nedostatok rastu znamená smrť.

Aby si skutočne dosiahol veľký pokrok, potrebuješ mať vlastne úplne opačný postoj. Musíš sa skôr spýtať sám seba, čo môžeš danej situácii dať, ako len hľadieť, čo sa dá z nej získať.

Choď do každej situácie, akcie s tým, že budeš hľadať skôr to, akú hodnotu jej môžeš pridať. Budeš prekvapený svojim úspechom a hlavne šokovaný, ako to zlepší tvoj postoj.

 

4. Vytrénuj svoju myseľ, aby neočakávala okamžité uspokojenie

Informačný vek neprišiel len tak bez ničoho. Čo ten posledný album Madonny? Stiahni si ho! Chceš poslednú knihu od známeho autora? Stiahni si ju priamo do Kindle teraz! Chceš nový pár topánok? Poklikaj si na heureke a máš ich mať.

Technológia nás vytrénovala očakávať okamžité uspokojenie.

Lenže tu je šok: Ak chceš skutočne dosiahnuť niečo, čo zanechá ?? významnú stopu, musíš byť trpezlivý. Tento zvyk nie je niečo, čo sa naučíš za noc. Musíš si ho vypracovávať každý jeden deň. A to je presne spôsob, ako dsiahneš skutočne veľké ciele.

Klúčom k úspechu a “veľkosti” je schopnosť oddialiť uspokojenie. Je to o posunutí okamžitého uspokojenia a vynakladaní stálej námahy v čase, čo vedie k dosiahnutiu skvelých vecí v budúcnosti.

 

5. Nedávaj si až príliš veľa času na dokončenie úloh

Znie to trošku kontraproduktívne, však? Pravdou je, že hocijaký projekt väčšinou zožerie oveľa viac času, ako sme na začiatku očakávali, a hlavne koľko času sme si preň určili.

Opak je pravdou. Ak si určíš časové bloky pre konkrétnu vec, budeš sa danej veci venovať s oveľa väčším pocitom dôležitosti. A keď si vytvoríš v tomto zvyk, tak budeš na najlepšej ceste dosiahnuť to, čo chceš. Čiže na danej veci budeš robiť vždy len toľko, koľko si si určil, nie viac.

A úspech vie robiť zázraky s tvojim postojom. Jeden úspech vlastne plodí ďalší úspech.

Chceš vytvoriť pocit dôležitosti? Urči si presné časové bloky a urob všetko pre to, aby si ich dosiahol. Budeš tvrdo makať, no zároveň sa aj hrať!

 

6. Ujasni si poriadne svoje “prečo”

Apple vždy kladie dôraz na otázky prečo. Napríklad stále zdôrazňuje, aké dôležité je myslieť inak. To je Apple “prečo”. A výsledkom sú super produkty, ktoré sa ľahko používajú.

A ľudia sa spájajú s touto vierou pomocou Apple produktov. Keď si ľudia kupujú Apple, tak si nekupujú len výrobok, oni si kupujú systém viery, ktorý používa Apple.

To, že si odpovieš na svoje vlastné prečo, ťa spája s tvojimi najhlbšími hodnotami. A tiež ťa to spája s tvojimi najhlbšími motiváciami. Ak dokážeš urobiť spojenie medzi najhlbšími hodnotami a prácou, ktorú robíš každý deň, budeš jednoducho nezastaviteľný.

 

7. Vytvor si “chytré” ciele

Chytrý znamená merateľný, špecifický, dosiahnuteľný, realistický a byť v čase. To, že máš veľké ciele je fajn. Pomôže ti to určiť si cestu na ďalšie mesiace a roky tvojho života.

No nestačí to… Ak máš ciele, ktoré sú natiahnuté ďaleko do budúcna, budeš strácať motiváciu ich dosiahnuť. Odozva na ne musí byť oveľa častejšia a čo najrýchlejšia.

Rozdeľ si svoje ciele na mesačné, týždenné, denné a hodinové. Pomôž si excelom alebo nejakou „appkou“ v mobile. Vďaka tomuto kroku si udržíš motiváciu a pôjde sa ti za veľkým cieľom oveľa ľahšie .

 

8. Opýtaj sa sám seba: Sú tu nejaké okolnosti, ktoré mi bránia dosiahnuť správny postoj?

Často máme takéto okolnosti, veci, situácie, ktoré nám bránia dať do niečoho 100%.

Napr. môžeš mať myšlienky, že bohatí ľudia su väčšinou korumpovaní alebo neetickí, že sú to vlastne zlodeji, čo využili druhých.

Ak úspech pre teba znamená skutočné dosiahnutie bohatstva, takéto myšlienky ťa od neho odradia.

V týchto situáciách je veľmi dôležité spracovať svoje myšlienkové pochody a rôzne presvedčenia. Napíš si ich.

A potom nad nimi premýšľaj, prehodnocuj ich. Pýtaj sa na tie, ktoré ti najviac bránia fungovať a mať 100% postoj.

Samozrejme, treba si uvedomiť, že aj taký Steve Jobs bol len človek a nie superman.

Dosiahol kopu skvelých vecí, to však súviselo s jeho skvelým postojom.

Takže, ak chceš dosiahnuť poriadny postoj, použi týchto 8 tajomstiev.

Sám budeš prekvapený výsledkom.

 

Napíš, ktoré veci najviac vplývajú na tvoj postoj a ako ich riešiš..

Zdieľaj ďaľej :)

Author:

Pravdo hľadač, štartér ľudí, informačný nasávač, testovač tela a zdravia, rozvíjač mysle a intelektu, zlepšovač fokusu. Hráč na bicie, cajon, fujaru, hand pan, gitaru. Milovník prírody, záhrad a všetkého živého. TU a TERAZ..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *