Život podľa 80/20..

Písal sa rok 1906, keď italský ekonóm Vilfredo Pareto uvedomil zaujímavú vec, a to že v jeho záhradke v ktorej pestoval hrášok mu 20% rastlín dalo až 80% všetkého hrachu.

To ho donútilo premýšľať o tejto zaujímavosti aj vo väčšom meradle. Za krátko zistil, že v rôznych odvetviach priemyslu, vo firmách či spoločnosti je za 80% celkovej produkcie zodpovedných len 20%-ná najvýkonnejšia časť.

Toto vošlo do povedomia ako Paretov Princíp alebo aj Princíp 80/20.

Princíp 80/20 hovorí, že 80% produkcie bude výsledkom 20% vloženej snahy.

Princíp 80/20 sa historicky najviac zaužíval v prostredí obchodu, kde sa tiež potvrdilo, že 80% tržieb zabezpečuje len 20% zákazníkov, že 20% predaných výrobkov zabezpečuje 80% tržieb a že 20% nákladov tvorí až 80% celkových výdavkov.

V prostredí manažmentu zas platí, že 20% pracovného času je zodpovedný za 80% produktivity a že 20% zamestnancov vytvorí 80% celkovej hodnoty.

Príkladov je neúrekom. Samozrejme, nikto tam nestál s pravítkom v ruke aby zmeral, že to bol pomer presne 80/20 je to približná hodnota. Či to v skutočnosti bolo 76/24 alebo 83/17 je absolútne nepodstatné.

Tento náš princíp sa stal veľmi populárnym manažérskym nástrojom a hojne sa využíval na zefektívnenie obchodu a priemyslu.

A stále je aktuálny.

Samozrejme sa našli šuhaji, ktorí sa pokúsili 80/20 aplikovať na situácie z bežného života.

Napríklad:

  • Vedel by si určiť 20% majetku, ktorý má najväčšiu hodnotu?
  • Ako tráviš 20% tvojho času, ktorý ti dáva 80% tvojho šťastia?
  • Kto tvorí 20% ľudí, s ktorými si najšťastnejší?
  • Spomenieš si na 20% oblečenia, ktoré nosíš 80% času?
  • Aké jedlo ješ 80% času? Stavím sa, že toho nebude viac ako 20%.

Nie sú to ťažké otázky, no určite si o nich nikdy neuvažoval.

No keď si na ne odpovieš, ľahko sa môžeš skoncentrovať na zefektívnenie svojho života. Ako príklad si uveďme 80% ľudí, s ktorými sa stretávaš a do života ti dajú len 20% príjemných spomienok- tráv s nimi menej času, 80% vecí, ktoré používaš len 20% času- vyhoď/ predaj ich, 80% oblečenia, ktoré nosíš 20% času- to isté.

Keď som prvý krát skúsil tento princíp použiť sám na sebe a svojom živote okamžite som si uvedomil pár vecí.

  • pár z mojich koníčkov (televízia, videohry) mi zaberalo 80% môjho času no dalo mi len 20% zadosťučinenia.
  • nie vždy som bol šťastný v prítomnosti až 80% ľudí
  • 80% peňazí som minul na neužitočné a pre môj život nezdravé veci.

Uvedomil som si tieto veci a spravil zmeny, ktoré pomohli môjmu životu. Prestal som pozerať televíziu a hrať videohry. Dal som si prácu a určil si ľudí, s ktorými sa chcem vídať viac a viac som začal vnímať na aké veci míňam peniaze.

Samozrejme skús uplatniť 80/20 aj na svoju prácu.

Na aké úlohy minieš 80% času s 20%-nou návratnosťou?

Ktorá práca ti zaručuje 80% uznania a pochvaly od tvojho šéfa?

A nakoniec, skús použiť 80/20 na tvoj osobný život a vzťahy. Akých 20% vecí, ktoré robíš ti spôsobuje 80% problémov v tvojich vzťahoch? A naopak čo tvorí 20% konverzácie s tvojím partnerom, ktorá reprezentuje 80% intimity vo vašom vzťahu?

Sú to dôležité otázky, ktoré si mnohí z nás nikdy nepoložia.

Takže aké zmeny môžeš dnes spraviť na základe tohto princípu?

Začni tým najzákladnejším a to je tvoj majetok. Je viac než pravdepodobné, že 80% tvojich vecí, ti prináša minimálne uspokojenie a šťastie. Aký máš teda dôvod ich vlastniť? začni uplatňovať 80/20 na všetky tie veci, ktoré sa váľajú okolo teba.

Neber 80/20 ako štýl života ale skôr ako nástroj alebo pohľad na svet. Sadni si nad to, premýšľaj nad tým, pokojne si to aj spíš. Budeš prekvapený zistením, ku ktorému dospeješ.

 

PODPOR TENTO BLOG – klikni na DONATE:

Zdieľaj ďaľej :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *