Vplyv hudby na produktivitu

Hudbou je možné vyjadriť to čo sa nedá vyjadriť slovami. Je to jeden z mnohých dôvodov prečo je hudba považovaná za jeden z najväčších triumfov ľudskej kreativity.

No pomáha nám hudba aj tvoriť?

Určite to stojí za zváženie hlavne preto, že hudba sa stáva bežnou súčasťou práce mnohých ľudí. S množstvom práce, ktoré robíme na počítačoch sa hudba stala akýmsi odbúravačom nudy a stereotypu, ktorý podobná práca prináša. Otázkou ale zostáva: „ Robí ťa hudba produktívnejším, sústredenejším a kreatívnejším, alebo je to len placebo efekt?“

Ľudia ako ja to potrebujú vedieť. Takmer vždy počas pracovnej doby mi v pozadí hrá hudba. Raz som napísal 10 529 slov na tému vernosť zákazníkov (vzrušujúce že?) a počas toho som počúval len soundtrack zo SimCity 2000…o tomto ešte neskôr.

Pomáha mi teda hudba pracovať lepšie alebo len sabotujem sám seba? Pozrime sa spolu na prieskum.

Monotónna práca a hudba

Pri zvažovaní vplyvu hudby na efektivitu je treba brať do úvahy jedu vec o to jest nakoľko je práca fascinujúca. Narážam hlavne na to koľko kreatívneho myslenia si úloha vyžaduje. Písanie článku si napríklad vyžaduje množstvo kreatívneho myslenia, zatiaľ čo odpovedanie na emaily vôbec.

Ak je práca vyslovene monotónneho charakteru a má tendenciu sa opakovať je dokázané, že hudba má významný dopad na efektivitu.

„Séria experimentov potvrdila, že počúvanie hudby počas vykonávania monotónnej práce má značný vplyv na jej výsledok. Výsledky teda podporili tvrdenie, že využitie hudby v daných odvetviach nesie so sebou ekonomické benefity.“

Niektoré ďalšie štúdie argumentujú, že výsledky neplynú z hudby ako takej, ale z lepšej nálady, ktorú máme keď počúvame svoju obľúbenú hudbu.

Neharmonická hudba nemala žiaden dopad, zatiaľ čo hudba v klasickej celotónovej stupnici dosahovala požadované výsledky.

 

Hlučné prostredie a hudba

Napriek líšiacim sa účinkom hudby na každého z nás, jedna vec je nad slnko jasná. Hlučné prostredie vie byť ručnou brzdou produktivity a pár slúchadiel nemusí byť taký problémom akým ho vnímajú niektorí šéfovia.

„ Výskum doktorky Liesukovej sa zameral na výkon na pracovisku a ako ho ovplyvňuje hudba. Štúdia zahŕňala niekoľko IT špecialistov a výsledkom bolo, že tí čo počas práce počúvali hudbu dokončili úlohu rýchlejšie a mali lepšie nápady, lebo hudba zlepšovala ich náladu.“

Zdá sa teda, že nálada je hlavným argumentom.

Idea, že slúchadlá môžu odbúrať neustále táranie vašich spolupracovníkov vyvoláva debaty hlavne kvôli boomu open space kancelárií, ktoré by mali podporovať komunikáciu. No niektorí ľudia sa nedokážu v takomto prostredí sústrediť.

Učenie a hudba

Keď príde na absorbovanie a udržanie si nových informácií v akejkoľvek forme tak hudba je veľké FUJ.

Hudba si berie príliš veľa našej pozornosti na to aby sme ju počúvali popri učení a analyzovaní nových informácií. Ja napríklad vždy hudbu vypínam lebo keď príde pesnička, ktorú poznám okamžite sa začnem sústrediť na text a sústredenie je preč.

Hudba v okolí je TOP

Prieskum ukázal, že stredne silná hudba podporuje našu tvorivosť a nie je prekvapením, že príliš hlasná ju zas úplne zamedzuje. Hlavne hudba s nízkymi tónmi a hlbokými basami je to pravé orechové. Určite sa vyhni hudbe so syntetizátormi, vysokými tónmi, ktorá pôsobí príliš rušivo.

Text rozptyľuje

Pri aktivitách, ktoré nie sú príliš náročné na sústredenie hudba s textom nie je problém naopak je veľmi prospešná. Napríklad pri cvičení v posilňovni (len sa spýtaj kamošov, ktorí cvičia…).

Avšak pri práci náročnej na sústredenie je to naozaj zlý nápad. Lebo počúvanie takejto hudby aktivuje rečové centrum v mozgu a pokiaľ napríklad píšeš tak tvoj mozog bude príliš zamestnaný. Je to ako by si sa snažil s niekym konverzovať zatiaľ čo niekto iný by do toho rozprával… a ešte aj hral na gitaru. To by bolo vážne na facku. Text v piesni nemusí mať rovnaký účinok na kreatívnu prácu pokiaľ nejde o vyslovene prácu, ktorá zahŕňa verbálnu komunikáciu ako napríklad dizajnovanie.

Hudba pre kreativitu

Samozrejme hudba, ktorú máš rád je najlepšia voľba no keď mám zohľadniť to čo som napísal doteraz môžem určiť typ hudby, ktorá je najvhodnejšia pri kreatívnej práci. Niektorí ľudia, ktorí majú veľmi rozsiahli hudobný vkus a ich obľúbené kapely sa líšia až moc, to nemajú jednoduché a nemôžu si len tak pustiť to čo majú akurát v playliste.

Dám ti teda tip na hudbu, ktorá zaručene funguje a dobre sa pri nej pracuje. Čo iné než…

Klasická hudba

Takmer bez textu, považovaná za vrchol daného umenia, klasická hudba je najpopulárnejšou voľbou ako spoločník pri práci. Prečo?

Štúdia, ktorá sa na toto zamerala obsahovala len 8 subjektov, všetci rádiológovia. Siedmi z nich potvrdili, že hudba mala významný vplyv na ich koncentráciu. Ber to len ako odporúčanie. Ja osobne som nikdy klasickú hudbu nepočúval len tak, no počas školy keď som potreboval zvládnuť kvantá učiva som jednoducho dal na radu kamaráta a teraz na ňu nedám dopustiť.

zdroj: sparring mind

Zdieľaj ďaľej :)

Author:

Pravdo hľadač, štartér ľudí, informačný nasávač, testovač tela a zdravia, rozvíjač mysle a intelektu, zlepšovač fokusu. Hráč na bicie, cajon, fujaru, hand pan, gitaru. Milovník prírody, záhrad a všetkého živého. TU a TERAZ..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *