[facebook]
Toto je asi tá najprelomovejšia myšlienka, aká ma za môj život postretla.
„Akcia nie je len výsledkom motivácie ale aj jej dôvodom.“
Väčšina ľudí začne konať až vtedy, keď sa cítia byť dostatočne motivovaní. A motiváciu im dodáva jedine silná emočná inšpirácia.
Ako príklad je vhodný napríklad študent, ktorý sa začne učiť až vtedy keď má strach, že by mohol prepadnúť. Práve strach ako emócia mu dodáva motiváciu konať. Určite si sa dostal do situácie, keď ti chýbala motivácia konať nech bola situácia akokoľvek dôležitá. Apatia voči cieľom, ktoré si si sám stanovil, je spôsobená nedostatkom motivácie, ktorá pramení z toho, že k problému nemáš žiaden emočný vzťah.
Emočná inšpirácia -> Motivácia -> Žiadaná akcia
Touto štruktúrou však vzniká problém:
Zmeny a konanie, ktoré sú v tvojom živote nevyhnutné sú často motivované zlými emóciami, ktoré ti nedovolia uspieť.
Povedzme, že niekto chce napraviť svoj vzťah s matkou, emócie tejto situácie (nevôľa, bolesť, rozhorčenie) však znemožňujú kroky, ktoré by situáciu vyriešili (konfrontácia, úprimnosť, komunikácia).
Niekto chce schudnúť, no hanbí sa za svoje telo natoľko, že myšlienka ísť do posilňovne v ňom vytvára rovnaké emócie ako vysedávanie na pohovke pred televíziou.Tvoje minulé traumy, zlé očakávania, pocity viny a hanby, či strach ťa motivuje zlým smerom a znemožňuje ti ich prekonať v prítomnosti.
Je to taká adaptácia Hlavy 22. Lenže táto postupnosť nemá len tri časti ale je to nekonečne sa opakujúci kruh.
Inšpirácia -> Motivácia -> Akcia -> Inšpirácia -> Motivácia -> Akcia -> Inšpirácia -> Motivácia -> Akcia -> atď.
Tvoje konanie v tebe zanechá určité emócie, ktoré ťa inšpirujú a neskôr motivujú k ďalšiemu konaniu. Stačí toho využiť a preorientovať postupnosť týmto spôsobom:
Akcia -> Inšpirácia -> Motivácia
Zhrniem to: Ak nemáš motiváciu k „veľkým činom“, tak Sprav Čokoľvek jednoduché, a skús využiť emócie, ktoré to vyvolá a motivovať sa nimi.
Nazývam to Sprav čokoľvek princíp. Vytvoril som ho úplnou náhodou ešte v dobe keď som sa venoval učeniu ako zvádzať ženy. Pomáhal som mužom, ktorým by inak ich strach, apatia a myslenie nedovolilo spoznávať nových ľudí. Začal to ako čistý pragmatizmus:
„Som tu lebo si mi zaplatil, tak skús niečo robiť, čokoľvek! Mne je to jedno!“
Čo som zistil bolo, že aj keď len chvíľku pokecali s barmankou, spýtali sa na čas alebo sami tancovali na parkete, neskôr im to dalo určitú inšpiráciu a motiváciu robiť niečo iné. Dali sami sebe signál:
„Oh, toto som zvládol, hádam dokážem aj trochu viac.“ Už vidíš kam to smeruje?!
A tak som tento princíp využil aj pre svoj vlastný život.
Jednoznačne to malo zmysel pre moju web stránku a všeobecne podnikanie online. Pracujem sám pre seba. Nemám šéfa, ktorý mi hovorí čo robiť, alebo čo nerobiť. Každý risk, finančný či emočný, do ktorého vstúpim, nesiem sám na svojich ramenách ( stráviť čas písaním knihy, prerobenie celej webstránky, promovať produkty atď. ). Ten tlak je na nevydržanie a s tým prídu pochybnosti a neistota. Problém je, že tu nie je nikto kto by ťa postrčil a donútil robiť. Si na to sám, a tak sa vysedávanie pred televíziou a relaxovanie stane oveľa prívetivejšou voľbou.
Prvých pár rokov, ktoré som takto strávil sa vyznačovali tým, že som mal týždne keď som nebol schopný nič spraviť a to len kvôli stresu a úzkosti z toho čo všetko musím spraviť sám, a tak bolo jednoduchšie to odložiť na neskôr. Naučil som sa ako sa donútiť pracovať práve týmto princípom, napríklad keď sa mal zmeniť dizajn celej stránky, povedal som si: „ Ok, spravím len novú hlavičku.“ No vieš čo? Keď som s tým bol hotový hneď som sa pustil do ďalšej časti a než som si to uvedomil, bol som totálne premotivovaný a makal som ako blázon.
Postupne som tento princíp začal uplatňovať aj v bežnom živote. Bol som v cudzej krajine a bol som nervózny komunikovať s ľuďmi v cudzom jazyku, no namiesto toho aby som nič nerobil a ostal v byte použil som svoj princíp: „Ok, skúsim ísť von len na pivo a uvidím ako sa to vyvinie.“ Jednoduchá akcia, ktorá ma navnadila.
Je nevyhnutné, že tá akcia, ktorá spustí tú lavínu príde skôr, či neskôr. Motivácia je prirodzená. Inšpirácia je skutočná. Celkovo je to môj najobľúbenejší spôsob ako dosiahnuť cieľ.
Moja učiteľka matematiky mi vravievala: „ Keď nevieš ako ďalej, skús len niečo začať, tvoj mozog si začne spájať veci a možno nájdeš riešenie za pochodu.“ Nemôžem nesúhlasiť, je to jednoducho tak, že konanie nás inšpiruje k novým myšlienkam a vedie nás k vyriešeniu našich problémov či už v matematike alebo v živote. To sa ale nestane pokiaľ budeš sedieť na zadku a len sa sťažovať.
Taktiež som nedávno počul o spisovateľovi, ktorý napísal cez 70 kníh. Pýtali sa ho ako je možné, že bol schopný tak konštantne tvoriť a ostať inšpirovaný a motivovaný. Dokázal sa vyhnúť bežným problémom spisovateľov, ako je tzv. „spisovateľský blok“. Spisovateľ odpovedal: „ 200 nezmyselných slov. Každý deň!“ Nápad spočíva v tom, že samotné písanie nezmyslených slov ako akt ho inšpirovalo a než si to uvedomil mal 1000 slov na stránke.
Pravdepodobne si sa stretol s podobnými konceptmi, či princípmi. Pravdou je, že je to skvelý zvyk, ktorý stojí za to si osvojiť! Postupom času si totiž uvedomujem, že úspech sa neviaže s talentom alebo znalosťami, ale skôr s konaním podporeným talentom a znalosťami. Prečo?
Môžeš uspieť pokiaľ robíš niečo o čom toho vieš málo.
Môžeš uspieť pokiaľ robíš niečo na čo nemáš vrodený talent
Ale garantujem ti, že nemôžeš uspieť pokiaľ nebudeš konať. Nikdy!
Zdroj: http://markmanson.net/do-something
[facebook]