Magická sila sústredenia

[facebook]

„ Pamätaj si, to na čo sa sústredíš určí čo je skutočné“.Qui-Gon Anakinovi, Hviezdne vojny I.

Citát tak gýčový ako celé dielo George Lucas-a je najlepším príkladom múdrosti rytierov Jedi, napriek tomu som opakovane ocenil jeho pravdivosť.

To na čo sa sústredíš určí čo je skutočné.

Ide o niečo čomu nevenujeme toľko pozornosti no náš postoj by sme mali prehodnotiť.

  • Ak ráno vstávaš s myšlienkou na všetky tie mizerné veci, ktoré ťa čakajú, tak tvoj deň nebude vyzerať o nič lepšie. Ale ak vstaneš s tým, že sa sústredíš na to aký je tvoj život vlastne úžasný dar… tvoj deň bude skvelý.
  • Ak necháš tvoju myseľ aby lietala z jednej veci na druhú, tak si koleduješ o zaneprázdnený, rozkúskovaný a pravdepodobne aj neproduktívny deň. Skús sa teda sústrediť iba na jednu vec, strať sa v nej. Užiješ si to, bude ťa to baviť a zároveň spravíš kus dobrej práce.
  • Ak sa cez deň sústredíš na to, že si unavený a chceš si len v pohodlí oddýchnuť a pozrieť televíziu pomôže ti to len na krátku dobu a nič ti to vlastne nedá. Sústreď sa radšej na to aby si bol fit a zdravý a to dosiahneš za pomoci cvičenia a dobrej stravy.

 

Znie to jednoducho, no je to pravda. Tu sa skrýva tá sila sústredenia.

Poďme sa pozrieť na pár príkladov ako sústredenie môže ovplyvniť rôzne aspekty tvojho života.

 

„To čo sme je výsledkom toho na čo myslíme“- Buddha

 

Sústreď sa na cieľ

Z vlastnej skúsenosti viem, že sústredenie je základom úspechu či vytvorenia nového návyku. Ani disciplína, odmena, sila vôle ba dokonca motivácia i keď tá je tiež dôležitá. Ak sa dokážeš sústrediť na svoj cieľ, či návyk, o ktorý sa snažíš pravdepodobnosť úspechu je takmer istá.

Prečo je sústredenie tak dôležité? Povedzme, že si sa rozhodol poriadne „vygruntovať“ svoj dom. To je tvoj cieľ pre tento mesiac. Prvý deň si sústredený, práca ti ide od ruky. Zoženieš škatule a vrecia a začneš ich plniť haraburdami. Nasledujúci deň to bude rovnaké, možno sa ti podarí toho spraviť ešte viac. Takto to môže pokračovať ešte pár dní pokiaľ sa na to dokážeš sústrediť.

Lenže, po týždni postupného upratovania sa rozhodneš, že začneš behávať. Tvoje sústredenie však nepatrí len samotnému behu. Kúpiš si bežecké oblečenie, štýlový iPod na behanie, čítaš časopisy a blogy o behaní. Ani si neuvedomíš, že si mal v pláne robiť niečo úplne iné, že kopa nových vecí, ktoré si si zadovážil ti opäť začína zahlcovať byt.

Práve z tohto dôvodu som zástancom sústredenia sa len na jeden cieľ v danom čase. Každý z tvojich cieľov si vyžaduje určitú časť tvojej pozornosti, ktorá sa potom stáva neúčinnou. Je možné ciele dosiahnuť napriek tomu, no bude to veľmi náročné.

Už s jediným cieľom je náročné si udržať sústredenie. Musíš si nájsť spôsob ako si udržať sústredenosť. Pár dobrých tipov, ktoré pomohli mne:

  • Čítaj! Prečítaj si čo možno najviac o tom čo chceš dosiahnuť. Knihy, blogy, stránky a časopisy všetko čo potrebuješ vedieť ťa tam čaká.
  • Využívaj spôsoby ako si pripomenúť čo máš vlastne robiť. Lístočky na chladničke či v izbe robia divy, taktiež plocha na tvojom počítači je vynikajúce miesto.
  • Sám sebe posielaj upomienky prostredníctvom online kalendára alebo si na mobile nastav pripomienku.
  • Povedz o svojom snažení čo najviac ľuďom a priebežne zverejňuj svoj progres na blogu či tvojej FB stránke.
  • Nájdi si každý deň čas na to aby si sa posunul ďalej, pokojne si to zaraď do svojho denného rozvrhu.

Ak si udržíš koncentráciu máš z polovice vyhraté.

 

Sústreď sa blízke veci

Už si sa niekedy dostal do fázy, že pri tvojej práci všetko naokolo jednoducho prestane existovať? Strácaš pojem o čase a si kompletne pohltený tým čo robíš. Tento stav sa nazýva „Flow“ v preklade prúd, toto označenie je veľmi populárne lebo dobre vystihuje to čím si prechádzaš. Ak máš prácu alebo hobby, ktoré ťa do tohto stavu dostanú určite budeš šťastný.

Ako ale dosiahnuť „Flow“? Nuž, chce to trošku praxe ale prvým krokom je nájsť si prácu, pre ktorú sa vieš nadchnúť. Naozaj, toto je najdôležitejší krok. Nájdi si hobby, vypni televíziu a choď von robiť veci čo ťa bavia.

Ďalším krokom bude odstránenie všetkých zdrojov, ktoré by ťa mohli stiahnuť z cesty, ktorú si si určil. Táto časť je zložitá no ty to zvládneš a sám uvidíš výsledky.

 

Sústreď sa na pozitíva

Jedna z kľúčových schopností je vyvarovať sa negatívnych myšlienok a vplyvov a nahradiť ich pozitívnymi. Naučil som sa to keď som prestal fajčiť a začal behávať. Mnohokrát na teba príde myšlienka toho, že to vzdáš a pokiaľ tieto myšlienky necháš ďlej plynúť koleduješ si o to, že skutočne prestaneš so svojím snažením.

Nauč sa myslieť pozitívne, mysli na to ako skvele sa cítiš a na to že keď to dokážu iný dokážeš to aj TY! Mysli na to aké to bude skvelé keď to dotiahneš do konca, na ten vnútorný pocit, že si naozaj niečo dokázal.

Hľadaj pozitívnu stránku v každej situácii, ktorá ťa postretne. Je toľko dobrých veci, ktoré zažívaš každý deň a možno si ich ani neuvedomuješ, zameraj sa na ne a to ťa posunie ďalej.

„Naše myšlienky, túžby a zvyky nás buď dovedú k našej božskej podstate alebo nás odsúdia na utrpenie a poučenie.“ J. Todd Ferrier

[facebook]

Zdieľaj ďaľej :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *