Kolagén, Strress, Dlhovekosť..

Hlavnú časť tela zvierat tvorí voda, bielkoviny, tuk a kosti. Tukové tkanivo a kosti sú metabolicky pokojnejšie ako systémy bielkovín a vody. Počas stresu, hladovania alebo dokonca hibernácie strácajú zvieratá chudú hmotu rýchlejšie ako tuk.

Aminokyseliny, ktoré tvoria bielkoviny, majú vo voľnom stave mnoho funkcií podobných hormónom. Keď sa naše zásoby glukózy (glykogénu) vyčerpajú, premeníme vlastné tkanivo na voľné aminokyseliny, z ktorých niektoré sa použijú na výrobu novej glukózy. Aminokyseliny cysteín a tryptofán, ktoré sa počas stresu uvoľňujú vo veľkých množstvách, majú antimetabolické (potláčajúce činnosť štítnej žľazy) a prípadne toxické účinky. Hypotyreóza sama o sebe zvyšuje katabolický obrat bielkovín, hoci celkový metabolizmus je spomalený.

Iné aminokyseliny pôsobia ako nervové modifikátory („transmitery“), spôsobujúce napríklad excitáciu alebo inhibíciu.

Niektoré z týchto aminokyselín, napríklad glycín, majú veľmi široké spektrum ochranných účinkov na bunky.

Za ich dôležité cytoprotektívne účinky sú zodpovedné skôr ich fyzikálne vlastnosti než ich využitie na produkciu energie alebo inú metabolickú funkciu.

Želatína (varená forma kolagénu) tvorí približne 50 % bielkovín v živočíchoch, ale oveľa menšie percento v aktívnejších tkanivách, ako je mozog, svaly a pečeň. 35 % aminokyselín v želatíne tvorí glycín, 11 % alanín a 21 % prolín a hydroxyprolín.

V priemyselných spoločnostiach sa znížila spotreba želatíny v porovnaní s potravinami, ktoré obsahujú neprimerane vysoký podiel antimetabolických aminokyselín, najmä tryptofánu a cysteínu.

Degeneratívne a zápalové ochorenia sa často dajú korigovať používaním potravín bohatých na želatínu.

============================
Zvyčajne o niečom dlho premýšľam, kým sa dostanem k tomu, aby som to začlenil do svojho života, niekedy preto, že je potrebné zmeniť staré zvyky, ale zvyčajne preto, že naša spoločenská organizácia je nastavená tak, aby sa veci robili konvenčným spôsobom. Naše potraviny odrážajú našu spoločenskú organizáciu, ktorá je vynútená zákonmi a pravidlami. Keď som prvýkrát odišiel študovať do Mexika, mnohé tradičné jedlá boli stále dostupné aj v meste – vyprážaná bravčová koža, podávaná chrumkavá alebo varená s omáčkou, krvavé tacos, chrupavčité časti rôznych zvierat, polievka z kuracích nôh, kôrovce, hmyz atď. Neskôr, keď som študoval biochémiu, som si uvedomil, že každá časť organizmu má charakteristické chemické zloženie a zvláštnu výživovú hodnotu. Vedel som o výskume Westona Pricea o tradičnej strave a o jeho tvrdení, že degeneratívne „civilizačné choroby“ spôsobuje zjednodušená strava, ktorá je charakteristická pre vysoko industrializované spoločnosti.

Keď som začal študovať endokrinológiu, uvedomil som si, že za myšlienkami „vedeckej výživy“ sa skrýva niekoľko radikálnych omylov. I. P. Pavlov, ktorý študoval fyziológiu výživy, pretože predstavovala uzavretie zvierat

interakcie s prostredím, bol motivovaný túžbou pochopiť život v jeho celistvosti, vrátane vedomia. Západní odborníci na výživu však boli takmer všetci oddaní ideológii, ktorá ich nútila uvažovať v pojmoch „základných faktorov pre rast“, čo viedlo k myšlienkam ako „minimálna denná potreba“ pre každú živinu. Kritériom bol telesný objem (najmä dĺžka tela), nie prežívaná kvalita života. A nechýbali dôkazy, ktoré ukazovali, že rýchly telesný rast má svoje nevýhody (napr. Miller a kol., 2002, „Big mice die young“).

Jeden z najbystrejších geneticky orientovaných odborníkov na výživu, Roger Williams, použil myšlienku genetickej individuality, aby vysvetlil, že populárna myšlienka celodruhovej štandardnej stravy sa nedá aplikovať na výnimočných jedincov a že choroby sú často dôsledkom nesúladu medzi špeciálnymi výživovými požiadavkami a „štandardnou“ stravou. Koncepcia ortomolekulárnej medicíny Linusa Paulinga bola zopakovaním Williamsovej zásady pre širokú vedeckú komunitu.

Stále sa však kládol dôraz na zhodu medzi špecifickou chemickou látkou a genetickou konštitúciou organizmu. Pavlovova myšlienka „trofického“ pôsobenia nervov bola zavrhnutá a zvyšok jeho práce bol odsunutý do hrubo karikovanej vetvy psychológie. Jeho terapeutické odporúčanie hovädzieho vývaru pri mnohých ochoreniach sa ignorovalo, pretože nemalo nič spoločné s karikovaným „pavlovizmom“.

Ak sú nervy úzko zapojené do procesov výživy a vývoja, účinky živín na nervy a ich vývoj by mali mať ústredné miesto vo výskume výživy. Naše chute odrážajú naše biochemické potreby a naše „nepodmienené reflexy“ sú pravdepodobne múdrejšie ako teórie, ktoré sú založené len na množstve hmotnosti, ktorú mladé zviera priberie na určitej strave.

Keď som začal učiť endokrinológiu, niektorí moji študenti nechceli počuť o ničom inom ako o endokrinológii „zámku a kľúča“, v ktorej „hormón“ signalizuje určité bunky, ktoré majú pre tento hormón vhodný receptor. Ale štúdie Hansa Selyeho a Alberta Szent-Gyorgyiho jasne ukázali, že Pavlovov globálny, holistický prístup k organizmu v jeho prostredí je najspoľahlivejším vedeckým základom fyziológie vrátane endokrinológie. Reakcia bunky na hormón závisela od stavu bunky. Živiny a metabolity a hormóny a neurotransmitery – to všetko modifikuje citlivosť bunky na okolie. Predpoklady „molekulárnej biológie“, ako sa všeobecne chápu, sú zásadne mylné.

Predstava pevne stanovených požiadaviek na konkrétne živiny, a najmä predstava, že rýchly fyzický rast je spôsob, ako určiť esencialitu látky, viedla k obludnému skresleniu oficiálnych stravovacích odporúčaní.

Obchod, priemysel, vláda a zdravotnícke profesie spolupracovali na šírení ideológie o výžive, ktorá skresľovala podstatu živého organizmu.

Väčšina štúdií o nutričných požiadavkách na bielkoviny bola vypracovaná pre poľnohospodársky priemysel, a tak bola zameraná na nájdenie najlacnejšieho spôsobu, ako dosiahnuť maximálny rast v čo najkratšom čase. Priemysel sa nezaujíma o dlhovekosť, inteligenciu alebo šťastie svojich ošípaných, kurčiat a jahniat. Priemysel použil chemické stimulátory rastu v kombinácii s krmivami, ktoré podporujú rýchly rast s najmenšími nákladmi. Antibiotiká a arzén a polynenasýtené mastné kyseliny sa stali súčasťou našich národných potravín, pretože spôsobujú rýchly prírastok hmotnosti mladých zvierat.

Aminokyseliny v bielkovinách boli definované ako „esenciálne“ na základe ich príspevku k rastu, pričom sa ignorovala ich úloha pri vytváraní dlhého života, dobrého vývoja mozgu a dobrého zdravia. Potreba aminokyselín a bielkovín počas starnutia sa takmer vôbec neskúmala, s výnimkou potkanov, ktorých krátka dĺžka života umožňuje takéto štúdie. Z niekoľkých uskutočnených štúdií vyplýva, že potreba tryptofánu a cysteínu sa v dospelosti veľmi znižuje.

Napriek tomu, že štúdie Cliva McKaya o predĺžení života prostredníctvom obmedzenia príjmu kalórií boli vykonané v 30. rokoch 20. storočia, bolo vykonaných len niekoľko štúdií s cieľom zistiť, obmedzenie ktorých živín najviac prispieva k predĺženiu života.

Obmedzenie toxických ťažkých kovov bez obmedzenia kalórií má približne rovnaký účinok na predĺženie života ako obmedzenie kalórií. Obmedzenie len tryptofánu alebo len cysteínu spôsobuje väčšie predĺženie života, ako sa dosiahlo vo väčšine štúdií s obmedzením kalórií. Ako veľmi by sa predĺžila dĺžka života, keby sa súčasne obmedzil tryptofán aj cysteín?

Tryptofán aj cysteín inhibujú funkciu štítnej žľazy a produkciu energie v mitochondriách a majú ďalšie účinky, ktoré znižujú schopnosť odolávať stresu. Tryptofán je prekurzorom serotonínu, ktorý spôsobuje zápaly, imunodepresiu a vo všeobecnosti rovnaké zmeny, aké pozorujeme pri starnutí. Histidín je ďalšou aminokyselinou, ktorá je prekurzorom mediátora zápalu, histamínu; malo by obmedzenie histidínu v strave tiež vplyv na podporu dlhovekosti?

Želatína je bielkovina, ktorá neobsahuje tryptofán a iba malé množstvo cysteínu, metionínu a histidínu. Používanie želatíny ako hlavnej bielkoviny v strave je jednoduchý spôsob, ako obmedziť aminokyseliny, ktoré sú spojené s mnohými problémami starnutia.

Hlavnými aminokyselinami v želatíne sú glycín a prolín; alanín je tiež prítomný vo významnom množstve. Glycín a prolín sú zodpovedné za neobvyklú vláknitosť kolagénu.

Zvieracie telo je okrem tuku a vody tvorené prevažne bielkovinami a približne polovicu bielkovín v tele tvorí kolagén (čo je pôvodná, tepelne neupravená forma kolagénu).

Jeho názov je odvodený od jeho tradičného použitia ako lepidla. Zodpovedá za štrukturálnu húževnatosť tiel dospelých zvierat.

Keď sú bunky vystavené stresu, vytvárajú dodatočný kolagén, ale môžu ho aj rozpúšťať, aby umožnili remodeláciu a rast tkaniva. Invazívne rakovinové ochorenia nadmerne produkujú tento druh enzýmu, čím ničia extracelulárnu matrix, ktorá je potrebná na normálnu diferenciáciu a funkciu buniek. Pri rozklade kolagénu sa uvoľňujú faktory, ktoré podporujú hojenie rán a potláčajú invazívnosť nádorov. (Pasco, et al., 2003) Samotný glycín je jedným z faktorov podporujúcich hojenie rán a potláčanie nádorov.

Má široké spektrum protinádorových účinkov vrátane inhibície tvorby nových ciev (angiogenézy) a preukázal ochrannú aktivitu pri rakovine pečene a melanóme. Keďže glycín nie je toxický (ak fungujú obličky, pretože každá aminokyselina prispeje k produkcii amoniaku), tento druh chemoterapie môže byť príjemný.

Keď jeme živočíšne bielkoviny tradičnými spôsobmi (napríklad jeme polievku z rybej hlavy, ako aj svalovinu, alebo „hlavu-sýr“, ako aj bravčové kotlety, a polievku z kuracích nôh, ako aj stehná), asimilujeme veľké množstvo glycínu a želatíny. Táto celozvieracia rovnováha aminokyselín podporuje všetky druhy biologických procesov vrátane vyváženého rastu detských tkanív a orgánov.

Keď sa konzumuje len svalové mäso, rovnováha aminokyselín, ktoré sa dostávajú do nášho krvného obehu, je rovnaká ako pri extrémnom strese, keď nadbytok kortizolu spôsobuje rozklad svalov, aby sa zabezpečila energia a materiál na opravu. Tvorba serotonínu sa zvyšuje nadbytkom tryptofánu vo svaloch a serotonín stimuluje tvorbu väčšieho množstva kortizolu, zatiaľ čo samotný tryptofán spolu s nadbytkom cysteínu pochádzajúceho zo svalov potláča funkciu štítnej žľazy.

Výdatný prísun glycínu/želatínu na pozadí vyvážených aminokyselín má veľké množstvo antistresových účinkov. Glycín je uznávaný ako „inhibičný“ neurotransmiter a podporuje prirodzený spánok. Používa sa ako doplnok stravy, pomáha pri zotavovaní po mŕtvici a záchvatoch a zlepšuje učenie a pamäť. V každom type buniek má však zrejme rovnaký druh upokojujúceho, ochranného antistresového účinku. Zdá sa, že celému radu poškodení spôsobených nadbytkom tryptofánu a serotonínu zabráni alebo ich napraví výdatný prísun glycínu. Fibróze, poškodeniu voľnými radikálmi, zápalom, odumieraniu buniek v dôsledku vyčerpania ATP alebo preťaženia vápnikom, poškodeniu mitochondrií, cukrovke atď. môže glycín zabrániť alebo ich zmierniť.

Niektorým typom poškodenia buniek zabraňuje alanín a prolín takmer rovnako dobre ako glycín, preto je vhodnejšie používať želatínu namiesto glycínu, najmä ak je želatína spojená s jej bežnými biochemickými látkami.

Napríklad koža je bohatým zdrojom steroidných hormónov a chrupavka obsahuje kyselinu Meadovu, ktorá je sama o sebe protizápalová.

Ďalším dobre preskúmaným inhibičným neurotransmiterom je GABA, preto je významné, že GABA (kyselina gamaaminomaslová) je blízkym analógom glycínu (alfaaminomáselná kyselina). Syntetická molekula štrukturálne podobná týmto prirodzeným inhibičným „transmiterom“, beta amino propánová kyselina, má niektoré ochranné účinky glycínu a GABA. Ostatné molekuly v rade, prinajmenšom až po kyselinu epsilon amino kaprónovú, majú niektoré z rovnakých antiinvazívnych, protizápalových, antiangiogénnych, vlastností. Alanín a prolín s ochrannými účinkami na bunky majú rovnaké základné zloženie, atómy uhlíka (CH2 alebo CH) oddeľujúce kyselinové a aminoskupiny. Dokonca aj aminokyseliny, v ktorých sa lipofilné atómy uhlíka predlžujú v rozvetvenom bočnom reťazci, valín, leucín a izoleucín, majú niektoré antiseptické (inhibičné) účinky (Skeie, et al., 1992, 1994) GABA a glycínu. Testy vykonané s jednou alebo niekoľkými relatívne lipofilnými (alifatickými) aminokyselinami zabraňujú záchvatom, zatiaľ čo „vyvážené“ zmesi aminokyselín záchvaty umožňujú; žiaľ, výsledky tohto druhu neviedli výskumníkov k spochybneniu myšlienky „rovnováhy“, ktorá sa vyvinula v rámci poľnohospodárskeho výskumu.

Podobnosť medzi štruktúrou a účinkami glycínu a GABA naznačuje, že ich „receptory“ sú podobné, ak nie identické. Už roky je známe, že progesterón a pregnenolón pôsobia na receptor GABA, aby posilnili ochranné, inhibičné účinky GABA. Estrogén má opačný účinok, inhibuje pôsobenie GABA. Keďže GABA pôsobí proti estrogénu a brzdí rast rakoviny prsníka, nebolo by prekvapujúce, keby to isté robil aj glycín, alanín atď.

Najnovšie výskumy ukazujú, že progesterón a jeho metabolity tiež pôsobia na „glycínový receptor“, čím zvyšujú inhibíciu, a že „fytoestrogén“ genisteín antagonizuje inhibičný účinok glycínu.

Proti inhibičným systémom stoja excitačné systémy, najmä systém excitačných aminokyselín, aktivovaný kyselinou glutámovou a asparagovou. Progesterón a estrogén pôsobia aj na tento systém, pričom znižujú, resp. zvyšujú excitáciu.

Predtým som rozoberal argumenty na to, aby sme progesterón považovali za „kardinálny adsorbent“ (ako v Ling a Fu, 1987, 1988, Ling, et al. 1984, steroid mení vplyv glycínu na elektrické správanie bunky), ktorý zvyšuje lipofilnú, tuk milujúcu vlastnosť cytoplazmy, a estrogén za opačne pôsobiaci, zvyšujúci hydrofilnú vlastnosť cytoplazmy, ktorá miluje vodu.

Ak si predstavíme, že proteíny známe ako receptory GABA a glycínu majú určité oblasti, v ktorých sa zásaditý amín lyzínu spája s kyslou skupinou kyseliny asparágovej alebo glutámovej, potom by pôsobenie glycínu alebo iných aminokyselín spočívalo v zavedení ďalších lipofilných atómov uhlíka do týchto oblastí (pričom polárne konce aminokyselín sa spájajú so svojimi protikladmi na proteíne), kde kardinálne adsorbenty uplatňujú svoj vplyv.

Vo všeobecnosti sa zdá, že biológovia sú z takýchto skutočností zmätení, pretože nezapadajú do modelu „zámku a kľúča“ molekulárnej biológie. Ja si však myslím, že uľahčujú pochopenie organizmu, pretože tieto konštelácie faktov ilustrujú jednoduché a všeobecné fyzikálne princípy. Naznačujú myšlienku, že estrogén a progesterón a glycín, GABA atď. budú pri vhodnej koncentrácii aktívne v každej fungujúcej bunke. Práve takéto uvažovanie v zmysle všeobecných fyzikálnych princípov viedlo Szent-Gyorgyiho k skúmaniu účinkov estrogénu a progesterónu na fyziológiu srdca. Stará charakteristika estrogénu a progesterónu ako „pohlavných“ a „tehotenských“ hormónov, ktoré pôsobia na niekoľko tkanív prostredníctvom špecifických receptorov, nikdy nemala dobrý základ v dôkazoch, ale nahromadené dôkazy teraz znemožnili, aby tieto predstavy informovaný človek akceptoval. (Progesterón zvyšuje účinnosť srdcovej pumpy a estrogén je antagonistický a môže spôsobiť srdcovú arytmiu.)

V kontexte excitačného pôsobenia estrogénu a inhibičného pôsobenia glycínu by bolo rozumné považovať glycín za jednu z antiestrogénnych látok. Ďalší typ aminokyseliny, taurín, je štrukturálne podobný glycínu (a kyseline betaaminopropánovej a GABA) a v tomto kontexte ho možno považovať za antiestrogénny. Špecifické druhy excitácie vyvolané estrogénom, ktoré sa týkajú reprodukcie, sa vyskytujú na pozadí veľmi všeobecnej bunkovej excitácie, ktorá zahŕňa zvýšenú citlivosť zmyslových nervov, zvýšenú aktivitu motorických nervov, zmeny v EEG, a ak je účinok estrogénu veľmi vysoký, epilepsiu, tetániu alebo psychózu.

Zdá sa, že inhibičné účinky glycínu pôsobia proti pôsobeniu estrogénov všeobecne, v senzorických a motorických nervoch, pri regulácii angiogenézy a pri modulácii cytokínov a „chemokínov“, ktoré sa podieľajú na mnohých zápalových a degeneratívnych ochoreniach, najmä faktoru nekrózy nádorov (TNF), oxidu dusnatého (NO) a prostaglandínov. Vystavenie estrogénu v ranom veku môže mať vplyv na zdravie v dospelosti, rovnako ako skorý nedostatok glycínu. Degeneratívne ochorenia sa môžu začať už v prvých rokoch života, ale keďže starnutie, podobne ako rast, je vývojový proces, nikdy nie je neskoro začať s nápravou.

Jedným z „excitačných“ účinkov estrogénu je spôsobovanie lipolýzy, uvoľňovania mastných kyselín zo zásobného tuku; usmerňuje premenu glukózy na tuk v pečeni, takže voľné mastné kyseliny v obehu zostávajú pod jeho vplyvom chronicky vysoké. Voľné mastné kyseliny brzdia oxidáciu glukózy na energiu, čím sa vytvára inzulínová rezistencia, stav, ktorý sa normálne zvyšuje so starnutím a ktorý môže viesť k hyperglykémii a „cukrovke“.

Nedávno sa zistilo, že želatína a glycín uľahčujú pôsobenie inzulínu pri znižovaní hladiny cukru v krvi a zmierňovaní cukrovky. Želatína sa úspešne používa na liečbu cukrovky už viac ako 100 rokov (A. Guerard, Ann Hygiene 36, 5, 1871; H. Brat, Deut. Med. Wochenschrift 28 (č. 2), 21, 1902). Glycín inhibuje lipolýzu (ďalší antiexcitatívny, „antiestrogénny“ účinok), a to samo o sebe zvýši účinnosť inzulínu a pomôže zabrániť hyperglykémii. (Strava bohatá na želatínu môže tiež znížiť sérové triglyceridy.) Keďže pretrvávajúca lipolýza a inzulínová rezistencia spolu s generalizovaným zápalovým stavom sa podieľajú na veľkom množstve ochorení, najmä na degeneratívnych ochoreniach, je rozumné zvážiť použitie glycínu/želatíny pri takmer každom chronickom probléme. (Polievka z kuracích nôh sa používala vo viacerých kultúrach na rôzne ochorenia; prášok z kuracích nôh sa propagoval ako stimulátor regenerácie miechy – metódu Harryho Robertsona zastavil Úrad pre kontrolu potravín a liečiv).

Hoci Hans Selye už v 30. rokoch minulého storočia pozoroval, že stres spôsobuje vnútorné krvácanie (v pľúcach, nadobličkách, týmuse, črevách, slinných a slzných žľazách atď.), lekársky establišment, ktorý má možnosť vidieť ho po operáciách, popáleninách alebo iných úrazoch, po mŕtviciach a úrazoch hlavy, ho radšej vysvetľuje „prekyslením žalúdka“, akoby sa obmedzovalo len na žalúdok a dvanástnik. A spontánne modriny a ľahké modriny, ktoré sa vyskytujú u miliónov žien, najmä pri predmenštruačnom syndróme, a krvácanie z nosa, krvácanie z očných viečok, purpura senilis, krvácanie z moču, krvácanie z ďasien a mnohé iné druhy „spontánneho“ alebo so stresom súvisiaceho krvácania, medicína hlavnej línie rieši, akoby nemali žiadny osobitný fyziologický význam.

Stres je energetický problém, ktorý vedie k sérii hormonálnych a metabolických reakcií, o ktorých som často písal – lipolýza, glykolýza, zvýšený serotonín, kortizol, estrogén, prolaktín, netesnosť kapilár, katabolizmus bielkovín atď. Kapiláry patria medzi prvé tkanivá, ktoré sú poškodené stresom.

Hoci Selye ukázal, že liečba estrogénmi napodobňuje šok a stres a že progesterón zabraňuje stresovej reakcii, účinky týchto hormónov na obehový systém neboli nikdy systematicky spracované. Katherina Daltonová pozorovala, že liečba progesterónom zabraňuje spontánnemu vzniku modrín pri predmenštruačnom syndróme;

Soderwall pozoroval, že estrogén spôsobuje zväčšenie nadobličiek, niekedy s krvácaním a nekrózou; staré samice často krvácajú do nadobličiek (Dhom a kol., 1981). Je zvláštne, že vyvolanie krvácania z maternice estrogénmi bolo rozdelené, akoby sa cievy endometria neriadili rovnakými pravidlami ako cievy inde v tele. O estrogéne aj kortizole je známe, že spôsobujú poruchy zrážania krvi a zvyšujú krehkosť kapilár, ale tieto steroidy boli povýšené do sféry miliardových liekov, mimo dosahu bežného fyziologického myslenia. Ostatné látky uvoľňované stresom, ktoré sú zapletené do trhu s liekmi (napríklad tryptofán, serotonín, oxid dusnatý a nenasýtené tuky), sú podobne vyňaté z úvahy ako faktory obehových, nádorových a degeneratívnych ochorení.

V čase, keď Selye pozoroval krvácanie vyvolané stresom, štandardná medicína používala želatínu – perorálne, subkutánne a intravenózne – na kontrolu krvácania. Už od staroveku sa používala na zastavenie krvácania prikladaním na rany, čo sa napokon začlenilo do lekárskej praxe.

V Cyklopédii medicíny z roku 1936 (G. M. Piersol, editor, zväzok 6) sa uvádza použitie roztoku želatíny na rýchle zastavenie krvácania z nosa, nadmerného menštruačného krvácania, krvácajúcich vredov (použitím troch dávok 18 g ako 10 % roztoku počas jedného dňa), krvácania z hemoroidov a dolnej časti čriev a krvácania z močového mechúra.

Keďže však Selyeho práca súvisiaca s trombohemoragickými syndrómami a stresom nebola v tom čase známa, želatína sa považovala skôr za užitočný liek, než za liek s potenciálne ďalekosiahlymi fyziologickými účinkami, ktorý antagonizuje niektoré z pôvodcov poškodenia tkaniva vyvolaného stresom.

Kožné a nervové bunky a mnohé iné bunky sú „elektricky“ stabilizované glycínom a tento účinok sa v súčasnosti opisuje v zmysle „chloridového prúdu“. Pre ochranné účinky niektorých aminokyselín boli navrhnuté rôzne mechanizmy založené na ich využití ako energie alebo na iný metabolický účel, ale existujú dôkazy, že glycín a alanín pôsobia ochranne bez toho, aby boli metabolizované, jednoducho na základe ich fyzikálnych vlastností.

Zistilo sa, že malá dávka glycínu užitá krátko po prekonaní mozgovej príhody urýchľuje zotavenie, pretože zabraňuje šíreniu poškodenia prostredníctvom svojich inhibičných a protizápalových účinkov. Jeho nervovostabilizačný účinok, ktorý zvyšuje množstvo stimulácie potrebnej na aktiváciu nervov, je ochranný aj pri epilepsii. Tento účinok je dôležitý pri regulácii spánku, dýchania a srdcového rytmu.

Antispastická aktivita glycínu sa využíva na zmiernenie svalových kŕčov pri skleróze multiplex. Predpokladá sa, že zmierňuje niektoré príznaky schizofrénie.

Nedávna publikácia ukázala, že glycín zmierňuje zápal hrubého čreva; ale používanie želatíny, najmä vo forme koncentrovaného želatínového hovädzieho vývaru, pri zápale hrubého čreva, dyzentérii, vredoch, celiakii a iných ochoreniach, ktoré sa vyskytujú na svete, je veľmi rozšírené.

Pavlov pozoroval jeho účinnosť pri stimulácii vylučovania tráviacich štiav, pretože stimulačná hodnota vývaru už bola známa.

Hoci som už dávno upozornil na antityreoidálne účinky nadmerného množstva cysteínu a tryptofánu z konzumácie iba svalového mäsa a odporúčal som želatínový vývar pred spaním na zastavenie nočného stresu, trvalo mi mnoho rokov, kým som začal experimentovať s veľkým množstvom želatíny v strave. Zameriavajúc sa na rôzne toxické účinky tryptofánu a cysteínu som sa rozhodol, že pri experimente mi pomôže používanie komerčnej želatíny namiesto vývaru. Už roky som nespala celú noc bez prebudenia a mala som vo zvyku dať si nejaký džús alebo trochu štítnej žľazy, aby som mohla zaspať. Keď som si prvýkrát dal niekoľko gramov želatíny tesne pred spaním, spal som bez prerušenia asi 9 hodín. Spomenul som tento účinok niekoľkým priateľom a tí mi neskôr povedali, že ich priatelia a príbuzní sa zotavili z dlhodobých bolestivých problémov (artritických a reumatických, prípadne neurologických) už po niekoľkých dňoch po každodennom užívaní 10 alebo 15 gramov želatíny.

Dlho sa predpokladalo, že liečebný účinok želatíny pri artritíde vyplýva z jej použitia na obnovu chrupaviek alebo iných spojivových tkanív okolo kĺbov, jednoducho preto, že tieto tkanivá obsahujú veľa kolagénu.

(Obchodníci tvrdia, že konzumácia chrupavky alebo želatíny vytvorí chrupavku alebo iné kolagénne tkanivo.) Časť skonzumovanej želatíny sa síce zabuduje do kĺbovej chrupavky, ale ide o pomalý proces a úľava od bolesti a zápalu bude pravdepodobne takmer okamžitá, podobná protizápalovému účinku kortizolu alebo aspirínu.

Zápal spôsobuje fibrózu, pretože stres, hypoxia a nedostatočný prísun glukózy stimulujú fibroblasty k zvýšenej produkcii kolagénu. V pľúcach, obličkách, pečeni a iných tkanivách glycín chráni pred fibrózou, čo je opak toho, čo by naznačoval tradičný názor.

Keďže je známe, že nadbytok tryptofánu spôsobuje bolesti svalov, myozitídu, dokonca svalovú dystrofiu, želatína je vhodnou potravinou, ktorá pomáha tieto problémy odstrániť, a to jednoducho preto, že neobsahuje tryptofán. (Opäť platí, že obľúbená predstava o aminokyselinách ako jednoduchých stavebných kameňoch tkanív je presne nesprávna – svalové bielkoviny môžu zhoršiť svalové ochorenia.) Všetky stavy zahŕňajúce nadbytok prolaktínu, serotonínu a kortizolu (autizmus, popôrodné a predmenštruačné problémy, Cushingova choroba, „cukrovka“, impotencia atď.) by mali mať prospech zo zníženej konzumácie tryptofánu. Ale špecificky protizápalové aminokyseliny v želatíne tiež antagonizujú excitačné účinky systému tryptofán-serotonín-estrogén- prolaktín.

V niektorých starších štúdiách sa terapeutické výsledky zlepšili, keď sa zvýšila denná dávka želatíny. Keďže 30 gramov glycínu sa bežne používalo na liečbu svalovej dystrofie a myasténie gravis, denný príjem 100 gramov želatíny sa nezdá byť neprimeraný a niektorí ľudia zistili, že množstvo v tomto rozmedzí pomáha znižovať únavu. Pre rastúce dieťa by však takéto veľké množstvo rafinovanej želatíny vytláčalo iné dôležité potraviny. Národná akadémia vied nedávno preskúmala požiadavky na pracujúcich dospelých (najmä vojakov a vojačiek) a navrhla, že na efektívnu prácu je potrebných 100 gramov vyvážených bielkovín. Pre dospelých by veľká časť z toho mohla byť vo forme želatíny.

Ak človek zje veľkú porciu mäsa, je pravdepodobne užitočné, aby približne v rovnakom čase zjedol 5 alebo 10 gramov želatíny, aby sa aminokyseliny dostali do krvného obehu v rovnováhe.

V ázijských obchodoch s potravinami sa pravdepodobne predávajú niektoré tradičné potraviny bohaté na želatínu, ako sú pripravené bravčové kože, uši a chvosty a kuracie stehná.

Hoci pripravená želatína v prášku nevyžaduje žiadne varenie, jej rozpustenie v horúcej vode spôsobí, že sa o niečo rýchlejšie strávi. Môže sa pridávať do krémov, peny, zmrzliny, polievok, omáčok, tvarohových koláčov, koláčov atď. alebo sa môže miešať s ovocnými šťavami na výrobu dezertov alebo (s koncentrovanou šťavou) cukríkov.

Hoci čistý glycín má svoje miesto ako užitočný a mimoriadne bezpečný liek, nemal by sa považovať za potravinu, pretože vyrobené produkty vždy pravdepodobne obsahujú zvláštne kontaminanty.

  • REFERENCIE

Am J Physiol. 1990 Jul;259(1 Pt 2):F80-7. Mechanisms of perfused kidney cytoprotection by alanine and glycine. Baines AD, Shaikh N, Ho P.

Neurol. 1974; 24:392. Preliminary study of glycine administration in patients with spasticity. Barbeau A.

Virchows Arch B Cell Pathol Incl Mol Pathol. 1981;36(2-3):195-206. Peliosis of the female adrenal cortex of the aging rat. Dhom G, Hohbach C, Mausle E, Scherr O, Uebergerg H. Foci of apparent peliosis are regularly observed in the mid-zone of the adrenal cortex in female rats older than 600 days. The changes present range from ectasis of the sinusoids to extensive cystic change of the whole organ. This lesion occurs almost exclusively in female animals and was seen in only one of 50 male animals older than 600 days examined. Experimental stimulation or inhibition did not influence adrenal peliosis. Electron microscopically, there was marked pericapillary edema with collapse of the capillaries, and erythrocytes and thrombocytes were seen infiltrating the edema. Fibrin accumulated in the larger foci. Degenerative alterations were not observed either in the epithelial cells of the cortex or in mesenchymal cells. The pathogenesis is unknown, but the possible role of constant estrus in aging female rats will be discussed.

Riv Neurol. 1976 Mar-Jun;46(3):254-61. [Antagonism between focal epilepsy and taurine administered by cortical Perfusion] Durelli L, Quattrocolo G, Buffa C, Valentini C, Mutani R. The therapeutic action of taurine cortical perfusion was tested in cats affected with Premarin and cobalt cortical epileptogenic foci. In all animals taurine provoked the disappearance of EEG epileptic abnormalities. In the case of Premarin focus the effect appeared more quickly than in the cobalt one. This different time-course, according to previous reports on the antiepileptic action of the parenteral administration of the amino acid, suggests the hypothesis of a taurine direct inhibitory action against Premarin focus and, on the contrary, a mediated action towards the cobalt’s. The latter might be related to the metabolic production of some taurine derivative.

Ann Neurol. 1998; 44:261-265. Beneficial effects of L-serine and glycine in the management of seizures in 3-phosphoglycerate dehydrogenase deficiency. de Kooning JT, Duran M, Dorling L, et al.

Arch Gen Psychiatry. 1999; 56:29-36. Efficacy of high-dose glycine in the treatment of enduring negative symptoms of schizophrenia. Heresco-Levy U, Javitt DC, Ermilov M, et al.

Free Radic Biol Med. 2001 Nov 15;31(10):1236-44. Dietary glycine inhibits activation of nuclear factor kappa B and prevents liver injury in hemorrhagic shock in the rat. Mauriz JL, Matilla B, Culebras JM, Gonzalez P, Gonzalez-Gallego J. „Feeding the rats glycine significantly reduced mortality, the elevation of plasmatransaminase levels and hepatic necrosis. The increase in plasma TNFalpha and nitric oxide (NO) was also blunted by glycine feeding.“

Am Fam Phys 1979 May;19(5):77-86. ‚Not Cushing’s syndrome‘. Rincon J, Greenblatt RB, Schwartz RP Cushing’s syndrome is characterized by protein wasting secondary to hypergluconeogenesis, which produces thin skin, poor muscle tone, osteoporosis and capillary fragility. These features distinguish patients with true Cushing’s syndrome from those who have some of the clinical findings often associated with the syndrome, such as obesity, hypertension, striae and hirsutism. The dexamethasone suppression test helps identify patients with pseudo-Cushing’s syndrome.

Carcinogenesis. 1999; 20:2075-2081. Dietary glycine prevents the development of liver tumors caused by the peroxisome proliferator WY-14, 643. Rose ML, Cattley RC, Dunn C, et al.

Carcinogenesis, Vol. 20, No. 5, 793-798, May 1999. Dietary glycine inhibits the growth of B16 melanoma tumors in mice. Rose M.L.,Madren J, Bunzendahl H., and Thurman R.G. Dietary glycine inhibited hepatocyte proliferation in response to the carcinogen WY-14,643. Since increased cell replication is associated with hepatic cancer caused by WY-14,643, glycine may have anti-cancer properties. Therefore, these experiments were designed to test the hypothesis that dietary glycine would inhibit the growth of tumors arising from B16 melanoma cells implanted subcutaneously in mice. C57BL/6 mice were fed diet supplemented with 5% glycine and 15% casein or control diet (20% casein) for 3 days prior to subcutaneous implantation of B16 tumor cells. Weight gain did not differ between mice fed control and glycine-containing diets. B16 tumors grew rapidly in mice fed control diet; however, in mice fed glycine diet, tumor size was 50-75% less. At the time of death, tumors from glycine-fed mice weighed nearly 65% less than tumors from mice fed control diet (P < 0.05). Glycine (0.01-10 mM) did not effect growth rates of B16 cells in vitro. Moreover, tumor volume and mitotic index of B16 tumors in vivo did not differ 2 days after implantation when tumors were small enough to be independent of vascularization. After 14 days, tumors from mice fed dietary glycine had 70% fewer arteries (P < 0.05). Furthermore, glycine (0.01-10 mM) inhibited the growth of endothelial cells in vitro in a dose-dependent manner (P < 0.05; IC50 = 0.05 mM). These data support the hypothesis that dietary glycine prevents tumor growth in vivo by inhibiting angiogenesis through mechanisms involving inhibition of endothelial cell proliferation.

Carcinogenesis, Vol. 20, No. 11, 2075-2081, November 1999. Dietary glycine prevents the development of liver tumors caused by the peroxisome proliferator WY-14,643. M.L.Rose, R.C.Cattley1, C.Dunn, V.Wong, Xiang Li and R.G.Thurman. Simpson RK Jr, Gondo M, Robertson CS, Goodman JC. The influence of glycine and related compounds on spinal cord injury-related spasticity. Neurochem Res. 1995; 20:1203-1210.

Neurochem Res. 1995 Oct;20(10):1203-10. The influence of glycine and related compounds on spinal cord injury-induced spasticity. Simpson RK Jr, Gondo M, Robertson CS, Goodman JC.

Neurochem Res. 1996 Oct;21(10):1221-6. Reduction in the mechanonociceptive response by intrathecal administration of glycine and related compounds. Simpson RK Jr, Gondo M, Robertson CS, Goodman JC.

Neurol Res. 1998 Mar;20(2):161-8. Glycine receptor reduction within segmental gray matter in a rat model in neuropathic pain. Simpson RK Jr, Huang W.

Neurol Res. 2000 Mar;22(2):160-4. Long-term intrathecal administration of glycine prevents mechanical hyperalgesia in a rat model of neuropathic pain. Huang W, Simpson RK.

Pharmacol Biochem Behav. 1992 Nov;43(3):669-71. Branched-chain amino acids increase the seizure threshold to picrotoxin in rats. Skeie B, Petersen AJ, Manner T, Askanazi J, Jellum E, Steen PA.

Thromb Diath Haemorrh Suppl 1968;30:165-9 [Purpura of the premenstrum and climacteric]. [Article in German]Stamm H.

Toth E, Lajtha A. Glycine potentiates the action of some anticonvulsant drugs in some seizure models. Neurochem Res. 1984; 9:1711-1718.

Sheng Li Ke Xue Jin Zhan. 2000 Jul;31(3):231-3. [The roles of estrogen and progestin in epileptogenesis and their mechanisms of action] [Article in Chinese] Wang Q.

FASEB J. 2000; 14:476-484. Glycine-gated channels in neutrophils attenuate calcium influx and superoxide production. Wheeler M, Stachlewitz RT, Yamashina S, et al.

Cell Mol Life Sci.1999; 56:843-856. Glycine: a new anti-inflammatory immunonutrient. Wheeler MD, Ikejema K, Mol Life Sci. Enomoto N, et al.

Nutr Cancer. 2001;40(2):197-204. Endothelial cells contain a glycine-gated chloride channel. Yamashina S, Konno A, Wheeler MD, Rusyn I, Rusyn EV, Cox AD, Thurman RG. „Glycine inhibited growth of B16 melanoma tumors in vivo most likely because of the inhibition of angiogenesis. Here, the hypothesis that the anticancer effect of glycine in vivo is due to expression of a glycine-gated Cl- channel in endothelial cells was tested.

Biull Eksp Biol Med. 1981 Nov;92(11):599-601. [Repair processes in wound tissues of experimental animals following administration of glycine] [Article in Russian] Zaidenberg MA, Pisarzhevskii SA, Nosova IM, Kerova AN, Dudnikova GN. A study was made of the effect of glycine given in doses approximating the physiological ones on the repair of processes in rat wound tissues. It was disclosed that in the early periods of wound healing, glycine administration leads to the increased content of cAMP and cAMP/cGMP ratio in the wound muscle and then in the granulation tissue, which appears to promote the intensification of the repair processes manifesting in the changes in tissue metabolism (DNA, collagen), in anti-inflammatory action, as well as in a more rapid maturation of the granulation tissue and wound reduction.. It was also found that the doses of glycine tested do not affect the content of insulin and hydrocortisone in the blood of experimental animals.

“In recent years, evidence has mounted in favor of the antiinflammatory, immunomodulatory and cytoprotective effects of the simplest amino acid L-glycine.” “Glycine protects against shock caused by hemorrhage, endotoxin and sepsis, prevents ischemia/reperfusion and cold storage/reperfusion injury to a variety of tissues and organs including liver, kidney, heart, intestine and skeletal muscle, and diminishes liver and renal injury caused by hepatic and renal toxicants and drugs. Glycine also protects against peptidoglycan polysaccharide-induced arthritis…” and inhibits gastric secretion “….and protects the gastric mucosa against chemically and stress-induced ulcers. Glycine appears to exert several protective effects, including antiinflammatory, immunomodulatory and direct cytoprotective actions. Glycine acts on inflammatory cells such as macrophages to suppress activation of transcription factors and the formation of free radicals and inflammatory cytokines. In the plasma membrane, glycine appears to activate a chloride channel that stabilizes or hyperpolarizes the plasma membrane potential. As a consequence, …. opening of … calcium channels and the resulting increases in intracellular calcium ions are suppressed, which may account for the immunomodulatory and antiinflammatory effects of glycine. Lastly, glycine blocks the opening of relatively non-specific pores in the plasma membrane that occurs as the penultimate event leading to necrotic cell death.”

Zhong Z, Wheeler MD, Li X, Froh M, Schemmer P, Yin M, Bunzendaul H, Bradford B, Lemasters JJ.„L-Glycine: a novel antiinflammatory, immunomodulatory, and cytoprotective agent.“ Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2003 Mar;6(2):229-40.

© Ray Peat Ph.D. 2009. All Rights Reserved.

obrázok – scitechdaily.com

spracoval – Maroš Bajla – marec 2024 –

Zdieľaj ďaľej :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *