Funkčné telo ako vlastná posilňovňa

[facebook]

Ženy a muži sa odlišujú po mnohých stránkach. Ženské svaly sú však v skutočnosti z tých istých svalových vláken ako mužské. Aj naše tukové bunky sú rovnaké, aj mysle. Netreba hovoriť o tom, že je dôležité sústreďovať sa na daný sval, ktorý precvičujeme a nie na prácu ktorú máme zajtra dokončiť. Alebo zameriať sa na chrbát a ovládať cviky, ktoré ho spevňujú, aby sme si ho dokázali pravidelne revitalizovať a zachovať na dlhé roky. Sama som si musela prejsť totálnou sebedeštrukciou chrbtice, pretože som cvičila bez toho aby som sa naučila niečo o tele ako širokom komplexe v ktorom je všetko prepojené, ale aj to bolo nutné pre ďalší rozvoj a širšiu perspektívu.(Ale o tomto rozsiahlom aspekte už v ďalšom článku).

Zaujímavou oblasťou sú však rozdiely v hormónoch. Hladiny mužského testosterónu umožňujú vznik mohutných svalov. Ženy, ktoré nedosahujú také hladiny, nemôžu zmohutnieť tak ako muži – takže je zbytočné sa tým znepokojovať. To, čo získate metódou práce s vlastným telom a neubližovaním chrbtici, je druh sily, ktorá vedie k štíhlemu telu a k výbornej telesnej zdatnosti. Zistíte, že ste vo svojom jadre vlastne prirodzený atlét. Pocítite hrdosť a radosť, že ste prijali výzvu prekonať hranice vlastného očakávania a dosiahli ste uspokojenie, silu a krásu.

Jediným  cvičebným zariadením, ktoré budete mať k dispozícii ste iba vy. Ženy alebo muži, ľudské telo môže byť fit aj bez akýchkoľvek zariadení. trénerov a bežných mylných predstáv. Nepotrebujete na to nič viac, iba nejaký čas vyhradený tréningu denne a správne porozumieť základom výživy ( ktoré obsiahnem v ďalšom článku). Samozrejme, niekoľko minút hiit (high intensity interval training) denne sa dá skĺbiť aj s inými vašimi obľúbenými športovými aktivitami, je na vás ako si trúfate.

Či sa vám to páči, či nie, život je z určitého hľadiska šport, musíte k nemu pristupovať tak, ako by to robil atlét. Pri trénovaní svojho tela budete robiť to, čo dovtedy nezvládalo. Budete používať svaly ako nikdy predtým. Budete fit, a preto budete vyzerať lepšie ako kedykoľvek v minulosti. Bez ohľadu na vašu výšku a genetické danosti, na stavbu kostí alebo vek, atletické telo ukazuje všetkým, aký ste pekný. A táto vonkajšia sila vás dovedie aj k sile vnútornej.
Každý je pekný vlastným spôsobom. Ukážte svoju krásu, Buďte silný a najmä sám sebou a to cestou, ktorá sa vám určite bude páčiť.

V roku 2012 Američania zaplatili vyše 20 miliárd dolárov za členstvo v kluboch zdravia. Dovolím si tvrdiť, že tento dôvtipný marketing oberá o peniaze, ale neponúka dostatočný outcome. Do posilňovní chodí teraz dvakrát toľko ľudí ako pred 20 rokmi. A aj napriek tomu obezita stúpa raketovým tempom. Z toho vyplýva jednoznačné posolstvo. To, čo robíme,nefunguje. Zavrhnite uspokojenie, žre ste členkou skupiny, a nájdite útechu vo vlastnom tele. Takže prečo sa ľudia ešte stále potia a šliapu odnikiaľ nikam na stacionárnych bicykloch ? Odpoveď : ochrana pred kalóriami.

 

Myslia si, že kardio, tzv. aeróbny tréning spaľuje celé tony kalórii. Pravda je však nanešťastie iná: Cvičenie kardia vás síce vyčerpá, ale nezbaví rozkysnutého vzhľadu, lebo nebuduje svalstvo. Ak si dáte do rannej kávy plnotučné mlieko a cukor, bum, práve ste skonzumovali viac kalórií, ako spálite počas priemerného cvičenia kardia. Je to neuveriteľne neúčinné využívanie vášho času- za 45 minút sa priemerne spáli iba 200 kalórií. Ustavičné opakovanie pohybov zvyšuje riziko zranenia z nadmerného zaťažovania.

 

Tisíce, či dokonca milióny rovnakých pohybov, ktoré vykonávate celé roky, môžu vyvolávať nepozorované kumulatívne zaťažovanie kĺbov, až kým nedojde k chronickému porušeniu ich povrchu. Keď vidím obézneho muža alebo ženu, ktorí behajú, aby schudli, natriasajúc celé telo, s kolenami a lakťami pohybujúcimi sa vlastným smerom, som zdesená.

 

Hoci veľmi intenzívna aktivita nespaľuje veľa tuku počas veľmi krátkeho intervalu cvičenia,nehovorí sa o tom, že spaľuje tuk celé hodiny po cvičení s cieľom doplniť cukry a fosfáty, prestavať svaly, posilniť kĺby a zvýšiť hustotu kostí. Na druhej strane málo intenzívna aktivita nemá za následok toto neskoršie spaľovanie a využívanie kalórií sa vráti do normálu takmer okamžite, ako zostúpite zo stroja na ktorom ste cvičili. Ak chcete schudnúť napríklad behaním, musíte behať naplno. Na základe míľ prebehnutých vojakmi SEALS v jednotkách, je iba málo vecí, ktoré vás zničia tak, ako dlhá  a intenzívna aeróbna aktivita. Hoci pritom stratíte kg či dva, je to veľmi neefektívna cesta na dosiahnutie tohto cieľa a musíte pritom poriadne prekročiť zónu spaľujúcu tuk.

AK ČLOVEK NAJPRV NEZÍSKA URČITÚ ZÁKLADNÚ  SILU A STABILITU, JEHO BEH ALEBO POSKAKOVANIE V TELOCVIČNI SA NEVYHNUTNE STANE RECEPTOM NA NEÚSPECH.

Veľa žien si na posilňovacích strojoch precvičuje izolované svaly s nádejou, že takýmito cvikmi zameranými na jednu oblasť najlepšie vytvarujú problémove partie, ako sú brucho, stehná alebo zadok. Je to nezmysel.

 

Nastavujú si tiež stroje na malú záťaž s veľkým počtom opakovaní, lebo sa obávajú, že tréningom s väčšou záťažou a malým počtom opakovaní nežensky zmohutnejú- To sa však nestane.

Tukové bunky a svalové bunky vykonávajú celkom ODLIŠNÉ  a oddelené funkcie, nemôžu sa meniť jedna na druhú. Ak niekto pôvodne pevný a štíhly „zmäkne“ a priberie, je to preto lebo JEHO KALORICKÝ PRÍJEM PREVYŠUJE KALORICKÝ VÝDAJ. Čiže jete veci, ktoré namiesto potešovania tela potešujú myseľ  so stratou svalov pre nedostatok potrebných stimulov poklesla rýchlosť metabolizmu- buď svaly používaš alebo o ne prídeš.

Neexistuje zázračná premena svalov na tuk, ide iba o stratu svalovej hmoty a nárast množstva telesného tuku. Podobne sa ani tuk nikdy nezmení na sval. Ak človek s nadváhou spevnie a zoštíhlie, vždy ide o dôsledok spálenia väčšieho počtu kalórií v porovnaní s tými, ktoré sa skonzumujú a používajú na zosilnenie svalov.
Tuk sa nedá odstrániť cvičením len určitej časti tela, riešením je strata tuku na celom tele.

Ak vynaložíte viac energie ako prijímate, vytvoríte deficit. Aby ste sa mohli pohybovať, telo použije VLASTNÝ tuk-prostredníctvom celej série chemických reakcií prebiehajúcich v tkanivách celého tela-a tak vyplní medzeru medzi prijatou a vynaloženou energiou. Oblasti vášho tela, kde prebiehajú tieto chemické reakcie, nemožno ovládať, rovnako ako nemôžete stanoviť kde sa má ukladať. Samozrejme najväčšia proporcionálna strata tuku sa pravdepodobne prejaví v oblastiach, ktoré sú na ukladanie tuku  geneticky naprogramované, a teda najtučnejšie- boky,stehná a zadok. Hoci strata býva univerzálna.rast svalov- na druhej strane sa obmedzuje IBA NA OBLASTI, KTORÉ PRECVIČUJETE.

Tvar, aký získa sval súčasne so  zmenou veľkosti, neurčuje iba špecifické cvičenie, ale genetický základ. Ak si vyberiete určitú časť a budete ju posilňovať, táto snaha vám pomôže znížiť celkové množstvo tuku. Takže hoci posilňovanie ramien nespáli veľa tuku špecificky v ich prípade, zosilnejú a to cvičenie pomôže spaľovať tuk na celom tele.

POČET OPAKOVANÍ A MÝTY

Možno vám niekto povedal, že posil§ovanie tela s malým počtom opakovaní jednotlivých cvikov spôsobí celkové zmohutnenie. Alebo naopak, že ustavičné posilovanie cvikov s malou záťažou je kľúčom k ladnému tvaru svalov aj bez ich vytvárania. Nie je to tak. Ustavične počúvam “ ale ja nechcem byť priveľmi svalnatá“. Keď niektoré zbadali  počiatočné výsledky posilňovacieho tréningu, báli sa, že sa z nich stane budúca ms. Olympia. Ľudské telo jednoducho nedosiahne taký stupeň vývinu svalstva bez dopingu.

Počas prvých týždňov je počiatočný nárast svalového objemu u mužov a žien bežná vec, potom sa však telo adaptuje a nárast sa spomalí na miernu a stabilnú úroveň. Výnimočne napredujúca žena napríklad môže počas prvých troch mesiacov dosiahnuť mesačný nárast svalovej hmoty o 700 gramov. Pri správnom stravovaní bude tento nárast svalstva sprevádzať strata tuku o dva a pol až osem kilogramov, v závislosti od kondície.

Ženy jednoducho nemajú také hormonálne zloženie, ktoré by dovoľovalo ich svalstvu ďalej sa zväčšovať. Preto počas budovania svalstva, ktoré zrýchlením metabolizmu pomáha zbavovať sa ďalšieho tuku, posilňovacá tréning už nepovedie k ďalšiemu nárastu, hoci telo získa niektoré NOVÉ KRIVKY. Dôležité je nevšímať si dezinformácie forsírované médiami.

Iba veľkosť svalu a množstvo tuku nad ním určuje či vyzerá štíhly a vyrysovaný, bodka.–> Pre štíhle telo potrebujeme čo najefektívnejšie vybudovať svalstvo a spáliť tuk. Intenzívnym posilňovaním. Vyšší počet nespáli viac kalórií ako ich  menší počet. V skutočnosti ich spaľuje menej, lebo buduje menej svalov, ktoré práve spaľujú tuk.

Muži aj ženy = odlišné hormóny a samozrejme aj fitness ciele. Ale najlepšie metódy =rovnaké.

Väčšina žien netúži po mohutných ramenách, ale skôr po pevnom a ladnom tele- ide najmä o nohy, brucho a zadok, čo sú oblasti, kde sa to najťažšie dosahuje. Iróniou osudu je, že na dosiahnutie cieľa ženy musia robiť to isté, ako robia muži, ak chcú vybudovať svoju svalovú hmotu. Hoci svaly žien ani pri silovom tréningu nenarastú tak ako v prípade mužov, ženský stimul potrebný na dosiahnutie väčších a silnejších svalov je rovnaký ako stimul mužov: namáhanie svalov čoraz väčšími záťažami.

Ľudia si tiež myslia ,že cvičením hmotnosťou vlastného tela nemožno precvičovať určité skupiny svalov. Omyl, každú jednu svalovú skupinu možno precvičiť aj bez záťaží. Cviky telesnou hmotnosťou zahŕňajú pohyb v mnohých kĺboch, angažujú naraz veľa svalov, takže sú oveľa účinnejšie než mnoho iných typov zdĺhavejších cvičení.

Ak cvičíte na zariadeniach vo fitness centrách tak pritom ležíte alebo sedíte A IZOLOVANE PRECVIČUJETE IBA URČITÉ SVALY. Ak plánujete precvičiť celé telo, potrebujete na to veľmi veľa času. Izolované cviky taktiež vyžadujú aby ste trávili navyše čas aj aeróbnymi cvičeniami, pretože precvičovanie jednotlivých svalov nevyžaduje veľkú spotrebu kyslíka. Napriek tomu pohyby, ktoré angažujú veľa veľkých svalov aj male stabilizačné svaly súčasne, vyžadujú značné množstvo energie. To potom kladie aj väčšie nároky na činnosť srdca. To vyživuje svaly, takže obidva tieto orgány sú zaťažované simultánne, ako to býva v reálnom živote.

 

Ak je vaším cieľom zoštíhlieť, jednoducho platí, že musíte budovať svalstvo. Kľúčom ku strate hmotnosti je získanie svalstva silovým tréningom. Telo sa postupne adaptuje na akúkoľvek záťaž, akú naň naložíme, preto sa počiatočné ťažkosti a úlohy náročné na energiu rýchlo vytratia- žiada si to však, aby ste sa naučili hýbať účinným spôsobom. Ak nebudete postupne zvyšovať intenzitu, kalorické nároky na vašu aktivitu poklesnú- vaše pohyby budú totiž čoraz racionálnejšie.

 

Ak necvičíte, tak s pribúdajúcim vekom sa metabolizmus spomaľuje a telo mľandravie, svalstvo totiž atrofuje. Schopnosť jednotlivých ľudí obnoviť sily závisí od genetického základu, spánku, stravy, environmentálnej záťaže a úrovne pokročilosti.

Na udržanie kvality života, a to napriek starnutiu je dôležitá ako iné faktory- či už fyzické alebo finančné -SILA. Silový tréning je veľmi praktická vec.
A rovnako dôležité je precvičovať svoje vnútorné telo- našu myseľ. Už aj Schwarzenegger vedel, že pri cvičení je podstatné sústrediť sa na telo a prítomný okamih, ako nechať myšlienky voľne poletovať ( čo som spravil zle, čo mám ešte dnes vybaviť, atď, proste autopilot).

Ak budete pokračovať v tréningu, uvidíte výsledky- nové línie a nový tvar, štíhlosť, krivky rastúcich svalov a ich tvrdosť, čo ste dovtedy nemali. Vaše telo sa zmení. Ak vytrváte, začnete vyzerať oveľa lepšie a budete v tom motivovaní pokračovať. HIIT umožní skutočnú stratu tuku a vybudujete si svaly, čo vám zaistí, že niet cesty späť.

 

Viac vás bude baviť zvládať nové pohyby a kľudne aj vonku na slnku, ako stále opakovať tie isté cviky. Ak budete plniť program aj so stravou svedomito, vaše telo sa bude meniť z týždňa na týždeň, a mesiaca na mesiac, hoci z jedného dňa na druhý si zmenu nevšimnete. Byť silný znamená byť schopný úspešne sa prebojovať životom 🙂

[facebook]

Yuyka

Zdieľaj ďaľej :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *