[facebook]
Vzťahy neexistujú vo vákuu.. Existujú medzi dvoma ľudmi, ktorý do nich vnášajú svoje zážitky, skúsenosti, minulosť a očakávania.
Dvaja rozdielny ľudia majú tiež celkom odlišné skúsenosti čo sa týka komunikácie. Avšak aj lepšia komunikácia sa dá naučiť, pretože je to tiež skúsenosť.
Jeden z dosť populárnych mýtusov o komunikácii je, že keď sa rozprávame s partnerom tak zároveň aj komunikujeme. Aj keď rozhovor s partnerom je síce forma komunikácie, je to veľakrát len pokec o bežných veciachpočas dňa ( ako sa majú deti?, ako bolo v práci?, čo mama?), skutočne však nekomunikujete o naozaj dôležitých veciach.. A tento článok je práve o tom ako komunikovať z druhou osobou oveľa hlbšie a tak, že to pre obe strany bude prínosné.
Komunikácia buď vytvára alebo likviduje vzťahy. Môžeš zlepšiť tvoj vzťah už dnes, ak použiješ nasledovné tipy:
1. Zastav sa a počúvaj
Ako často si už toto počul alebo čítal v článku o komunikačných zručnostiach? Ako ťažké je to skutočne splniť, keď si práve v tom momente? Oveľa ťažšie ako sa zdá.. Keď si hlboko v debata alebo dialógu alebo s niekým intenzívne argumentuješ, je naozaj ťažké nachvíľu zastaviť sám seba a len počúvať druhú stranu. Tak často sa obávaš, že ťa druhá strana nevypočuje, že radšej pokračuješ v rozprávaní ďalej. Iróniou však je, že práve toto rozhodnutie spôsobí, že nebudeš vypočutý.
2. Prinúť sa počúvať
Zastavil si sa na chvíľu, no tvoja hlava ďalej krúti všetky tie myšlienky, ktoré chceš povedať, takže aj tak vlastne celkom pozorne nepočúvaš, čo sa vlastne hovorí. Existuje ale jedna technika, ktorú používajú terapeutisti, psychológovia, ktorá ich “prinúti” k tomu počúvať druhú stranu – opakovanie toho čo povedala osoba, ktorú práve počúvajú.
Toto samozrejme môže druhú stranu trošku vytočiť ak to používaš príliš často, alebo ak to povieš tónom, ktorý je “mierne” posmešný ako skôr, že skutočne vážne človeka počúvaš. Takže používaj túto techniku s rozumom a daj vedieť partnerovi/partnerke prečo to robíš “Niekedy som si neni istý či celkom chápem, čo mi chceš povedať a to opakovanie mi pomáha spomaliť moju myseľ a skutočne sa snažiť počúvať ťa naplno.”
3. Buď otvorený a úprimný
Niektorý ľudia neboli až tak čato vo svojom živote otvorený voči druhým. Dokonca niektorý nepoznajú ani moc samých seba, alebo nevedia presne ich potreby a túžby. Avšak ak je človek vo vzťahu, tak je potrebné otvoriť sa životu a otvárať aj sám seba.
Malé lži sa zmenia na veľké.. To, že skrývaš svoje emócie za voláku masku môže pre teba na určitý čas fungovať, ale pre druhých to už tak platiť nemusí. Predstierať, že všetko je ok, nie je celkom v poriadku. A dávať partnerovi len takéto akože utešenie, je ako chytať ryby lopatou. Tieto veci pre teba možno fungovali vm inulosti, avšak všetky sú bariérou skutočnej komunikácie.
Byť otvoreným znamená, že sa z druhou osobou rozprávaš o veciach o ktorých si sa predtým s nikým iným ešte nerozprával. Znamená to byť celkom zraniteľný a uprimný s tvojim partnerom, partnerkou. Znamená to, že sa tak otvoríš, že môžeš skutočne zažiť “zranenie” alebo sklamanie. No taktiež to znamená otvoriť sa smerom k svojmu plnému potenciálu a “dokonalému” vzťahu.
4. Všímaj si neverbálne signály, sleduj reč tela
Väčšina komunikácie ktorú máme navzájom či už ako kamaráti alebo partneri nie je o tom čo hovoríme, ale ako to hovoríme. Neverbálna komunikácia je tvoja reč tela, tón tvojho hlasu, skloňovanie, očný kontakt a tiež ako ďaleko si od osoby s ktorou sa rozprávaš. Správna komunikácia znamená, že sa potrebuješ naučiť ako tieto signály čítať ako aj “počúvať” čo ti druhá osoba vlastne hovorí. Čítanie signálov druhých ľudí ako aj partnera ti chvíľu potrvá a vyžaduje si to určitú dávku trpezlivosti, no čím častejšie to budeš robiť, tým lepšie budeš vyladený na to, čo ti skutočne ľudia hovoria, napr.:
- prekrížené ruky môžu znamenať, že osoba je v obrannom postoji, alebo, že je uzavretá
- slabý očný kontakt môže znamenať, že ich celkom až tak nezaujíma to, o čom im rozprávaš, alebo že nevedia ako by na to mohli zareagovať
- hlasitý a mierne agresívny tón hlasu môže znamenať, že osoba je veľmi emocionálne zainteresovaná alebo že sa cíti ako by ju okolie nepočúvalo alebo nepochopilo
- ak sa niekto otočí potom ako rozprávaš, často to znamená totálny nezáujem z jej strany a tým ukončenie komunikácie
Počas toho ako budeš pozorovať neverbálne signály tej druhej strany, nezabudni sledovať aj tie vlastné. Udržiavaj očný kontakt, neutrálnu polohu tela a tiež tón hlasu a seď vedľa osoby keď sa s nou rozprávaš ( v pravom uhle ).
5. Ostaň v prítomnom okamihu, čiže tu a teraz
Niekedy sa diskusia zvrtne do argumentácie, ktorá sa potom ďalej preklopí do debaty o hocičom. Avšak aby bol zachovaný vzájmomný rešpekt vo vzťahu, je dobré keď sa zameriaš a pokúsiš udržať dialóg na konkrétnej téme. Aj keď je veľmi ľahké vnášať do diskusie rôzne náhodilé fakty, ktoré si o to žiadajú, vyhni sa im. Ak je ale argument stále o tom, kto urobí dnes večeru, ostaň pri ňom. Nenechaj sa uniesť tým, kto sa má starať o deti, alebo kto vyniesol smeti alebo umyl riad..
Takéto tipy argumentácie totižto majú silnú tendeciu narásť a odviesť pozornosť od toho skutočne dôležitého. Niekedy sa druhá stranasnaží udržať si tieto argumenty a reakcie, alebo odísť z dialógu. Avšak z rešpektom sa to dá vyriešiť napr.: “Pozri, vidím, že sa to uberá trošku iným smerom ako sme chceli, a dnes to už nevyriešime. Čo takto oddýchnuť si a nechať to na zajtra ráno, je to tak ok?”
6. Pokús sa minimalizovať emócie ak hovoríš o niečom skutočne dôležitom
Nikto nemôže rozprávať o dôležitých veciach, tých veľkých ak sa cíti príliš emocionálne zaninteresovaný alebo je dokonca nahnevaný. Toto presne nie je správny čas rozprávať sa o takých veciach (peniaze, svadba, deti a pod.). Môžeš si myslieť, že to je nemožné rozprávať sa o tak emocionálnych veciach ako je svadba alebo chceš mať deti a byť pri tom bez emócie.
A ešte keď tieto rozhovory potrebujú aj nutnú dávku racionality hlavne preto, čo môžu priniesť do budúcna. Sobáš napr. prináša zo sebou naseldovné: kombinácia spolunažívania a žitie s jednou osobou každý deň. A rozhodnutie mať deti nie je len o ich stravovaní a kupovaní oblečenia, no aj o tom kto vymení plienky, kto bude kedy hore, kto sa ako bude dieťaťu venovať keď je ešte maličké.
7. Buď pripravený prenechať argument
Koľkokrát pokračujeme v nekonečnom rozprávaní a argumentovaní už len preto, že si myslíme, že “máme pravdu”? Stalo sami to už veľakrát. Prečo? Pretože príliš veľa partnerských alebo kamarátskych argumentov sa točí okolo toho “kto má pravdu” a druhá strana samozrejme nechce prenechať priestor tej prvej a naopak. Popravde obidve by sa mai niekedy stiahnuť a naučiť sa radšej lepšie počúvať.
Chcel by si byť radšej v šťastnom partnerstve s človekom s ktorým sem tam nesúhlasíš? Alebo by si bol radšej v menej štastnom vzťahu v ktorom vieš, že ty máš vždy pravdu, nech sa deje čokoľvek? A tu sa dostávame k prioritám, ak “mám pravdu” je pre teba viac dôležité ako štastný vzťah, tak si zrejme ešte nenašiel/la správnu partnerku/a.
8. Humor a zábava väčšinou pomôžu
Nemusíš byť hneď extra vtipný aby si použil humor a hravosť pri tvojich každodenných konverzáciách. Stačí ti len použiť taký tip humoru, vďaka ktorému jemne naštartuješ lepšiu komunikáciu s druhou osobou. Humor veľakrát pomôže presvietiť každodennú frustráciu a posunúť pohľad na veci do trošku iného uhľa oveľa viacej ako iné metódy. A hravosť nám stále pripomína, že aj ako dospelý máme v sebe stránku, ktorá sa rada teší a berie tu pracovnú serióznosť trošku bokom.
9. Komunikácia je oveľa viac ako len rozprávanie
Na to aby si komunikoval lepšie a efektívnejšie vo vzťahu, nemusíš hneď iba rozprávať. Môžeš komunikovať rôznymi ďalšími spôsobmi – cez akciu, a dnes už aj elektronicky (email, facebook, blog, chat a pod.). Častokrát sa totižto páry sústredia hlavne na ústny rozhovor avšak akcia veľakrát povie oveľa viac.. Ak si v spojení s druhou osobou aj počas dňa, dávaš jej tak najavo, že o nej myslíš a že je pre tvoj život skutočne dôležitá. Samozrejme netreba to prehánať.. Avšak práve takéto “rohovory” môžu byť hravé a vtipné a prinesú do vzťahu dvoch ľudí oveľa viac zabávy a pochopenia. A samozrejme potešia druhú stranu a zlepšia jej náladu.
Dokonca niektoré partnerstvá používajú email celkom často, pretože je pre nich ľahšie prediskutovať niektoré emocionálne veci ako pri rozhovore tvárou v tvár. Je to celkom na tvoje zváženie, no veľakrát sa dvaja prestanú rozprávať keď to riešia osobne a práve email alebo krátke správy môžu priniesť vyriešenie niektorých vecí. Samozrejme aj toto je veľmi individuálne.
Nikto nie je vždy perfektný, čo sa týka komunikácie. Avšak ty sa môžeš zlepšiť vo vlastnej komunikácii ak použiješ aspoň týchto pár jednodudých tipov. Možno ti nebudú fungovať všetky, to je ok ako aj nebudu fungovať všetky naraz.
Avšak lepšia komunikácia vždy začína tým, že jedna strana sa chce zlepšiť a posunúť, vďaka čomu sa potom zmení aj druhá strana..
[facebook]