[facebook]
Vedel si, že priemerný Európan skonzumuje 6 šálok cukru za týždeň?!
Okrem toho, že rafinovaný biely cukor je vo väčšine prípadov pripravený z geneticky modifikovaných rastlín a má skoro nulovú nutričnú hodnotu, je tu ešte veľa ďalších dôvodov prečo sa mu veľmi rád vyhýbam a tiež odporúčam rodičom, aby týmto cukrom nekŕmili svoje deti.
Zopár dôvodov prečo biely rafinovaný cukor nie je vhodnou potravinou:
- Na každú jednu molekulu cukru, ktorú zješ, potrebuješ viac ako 50 molekúl magnézia, aby ju spracovalo. Zamysli sa nad deťmi. Ich telo je oveľa menšie ako to naše dospelácke, no napriek tomu zjedia plnú porciu keksíkov, mafinov, koláčikov, ovocných tyčiniek, sladkostí, džúsov, čokoládiek a pod. Tieto im doslova vyžierajú telo a berú cenné minerály a samozrejme aj dosť dôležité magnézium. Deti, ktoré majú nedostatok magnézia sú potom spájané s “ochoreniami” ako sú ADD/ADHD a tiež so stavmi ako sú nespavosť a úzkosť.
- Cukor už dávno potvrdzuje, ako účinne kompromituje náš imunitný systém, a to len pár hodín po jeho konzumácii. A nemusíš sa ani diviť, že napr. nádcha alebo chrípka “akosi” súvisia s určitými obdobiami v roku. Keď ešte pridám jedenie spracovaných potravín, tak si pridávate ďalší cukor, ktorý je v chlebe, arašidovom masle, omáčke na špagety, kečupe a pod. Nemysli si, že to, že si si dnes nedal dezertík ťa ochráni pred jedením rafinovaných cukrov.
- Cukor kŕmi zlé baktérie. Zlé baktérie v tvojich črevách milujú cukorček a je to len jedna z vecí, ktoré papajú. Keď sa preklopí pomer dobrých a zlých bakterií smerom na stranu tých zlých, začínajú sa dosť slušné zdravotné problémy. Keď si chceš pozrieť zoznam týchto problémov, nech sa páči – pozri si túto knihu na amazone: “Gut and Psychology Syndrome: Natural Treatment for Autism, Dyspraxia, A.D.D., Dyslexia, A.D.H.D., Depression, Schizophrenia”.
Dnes je takmer nemožné vyhnúť sa komzumácii rafinovaného cukru. Je skoro všade. Až mám niekedy pocit, že na mňa vyskočí spoza rohu…
Skoro každé sociálne návštevy, stretávanie sa ľudí je spojené s niečím sladkým a samozrejme vyzeral by si asi divne, keby si si nedal, že??
Asi by nebolo dobré prestať sa s ľuďmi stretávať len preto, že naše deti papajú cukor. Babka ponúkne, švagor ponúkne…, veď to poznáš.
Toto však nie je správny zdravý postoj. Čo môžeš urobiť, je naučiť deti robiť chytré rozhodnutia, samozrejme vlastným príkladom. Môžeme ich naučiť, čo cukor robí s ich telami a pomôcť im prejsť na správne sladké chute, resp. na začiatku znížiť jeho spotrebu. Môže pomôcť nasledovanie pravidla 80/20.
Keď už teda jete cukor, čo viem, že väčšina z vás je, tak sa aspoň snažte znížiť na minimum jeho účinky na telo.
Pomôže toto:
- Proteín
Keď viem, že sa cukru nevyhnem, tak sa snažím pridať aspoň zopár orieškov alebo syr, čo mi pomôže stabilizovať hladinu cukru v krvi. Toto ti aspoň z časti pomôže uchrániť sa pred tými cukrovými skokmi, ktoré presne vidíte, keď má vaše dieťa už príliš veľa cukru v systéme. Udržiavanie stabilných hladín krvného cukru je veľmi dôležité aj pre vaše zuby, pretože zabraňuje ich poškodzovaniu. Ramiel Nagel v knihe “Cure Tooth Decay” píše, že keď hladina cukru prudko stúpne alebo klesne, telo musí použiť veľa minerálov na to, aby ju vyrovnalo, vďaka čomu oslabuje aj zuby. Berie si z nich minerály…
- “Magnesium oil”
Vtieranie si magnéziového oleja alebo krému do pokožky pomáha doplniť magnézium, ktoré sa v tele používa pri spracovaní cukru. Epsomská soľ do kúpeľa vie tiež veľmi pomôcť, avšak naše telo absorbuje viac magnézia, keď sa nachádza v oleji.
- Probiotiká
Doplnenie probiotík hneď potom, ako si jedol niečo sladké, pomôže nakŕmiť dobré baktérie v tele, čím sa podporí aj imunitný systém. Dobrou voľbou je aj pitie kefíru, no ešte lepšie je dať si kvalitné probiotické kultúry alebo fermentované jedlo alebo zeleninu.
- Alfa-lipoová kyselina (ALA)
ALA je silný antioxidant, ktorý zvyšuje schopnosť tela spracovať uhlohydráty na energiu – spáliť ich. Jedlá ako špenát alebo brokolica dodávajú maličké množstvá ALA, preto je dobré mať vhodné doplnky stravy, aby si dosiahol poriadny efekt. Daj si 200mg pred jedlom a docieliš tak extra štart inzulínovej citlivosti.
Plánovanie vopred a cvičenie
Ak vieš, že jednoducho budeš jesť jedlá, ktoré obsahujú cukor, tak si predtým choď zacvičiť. To je skutočne skvelá vec. Ak si nemôžeš pred takýmito jedlami zacvičiť, tak skús aspoň menšiu pohybovú aktivitu. Napr. rýchlu chôdzu, schody a pod. To je minimum, čo by si mal urobiť.
Vyber si, ktorá stratégia z hore uvedených ti najlepšie vyhovuje alebo ich spoj a hlavne používaj. Pamätaj si, že raz za čas jedno cukrové jedlo nie je až tak strašný prehrešok.
Oveľa horšie je, ak si takéto jedla dávaš pravidelne, pretože to potom bude mať vplyv nielen na tvoj krvný cukor, ale aj na tuky v tele a ešte kopu ďalších vecí.
Zdroj: kopa článkov z internetu spracovaná a upravená mnou
[facebook]