12 rituálov najúspešnejších ľudí

[facebook]

„ Nechaj svoje skutky hovoriť hlasnejšie než tvoje slová. Nechaj svoj úspech byť tým čo bude na konci kričať.“

Výsledok obrovského úspechu je často hlasný – ľudia rozprávajú, noviny píšu, sociálne siete praskajú vo švíkoch. Skutočný proces dosiahnutia úspechu je však zahalený rúškom tajomstva. A presne tento proces je to čo mení náš svet na nepoznanie.

Našťastie pre teba sa však poznám s mnohými neskutočne úspešnými ľuďmi. Nezáleží na profesii, odvetví či životnom štýle, všetci majú spoločne rituály. A presne tie ti chcem dnes ukázať.

 1. Pokojná Ranná Rutina

  Príliš veľa kníh o sebarozvoji a úspechu sa správa akoby sme boli roboti a zabúda na naše emócie. Čím pokojnejšie emócie ťa budú sprevádzať hneď ráno, tým pokojnejší bude celý tvoj deň. Pretože keď začneš deň pokojne je oveľa ľahšie sa neskôr sústrediť na svoju prácu.

 

 1. Odbúravanie Nepotrebnej Práce

  V určitej chvíli si povieš: „Prečo je tak náročné všetko stihnúť?“ Odpoveď je až zarážajúco jednoduchá. Robíš veci, ktoré sú ti nanič. Mnoho výskumov potvrdilo, že ako budeš len slepo robiť to čo ti príde pod nos nikdy nebudeš efektívny. Ak sa však budeš držať svojho plánu a nasledovať všetky kroky a čiastkové ciele budeš omnoho efektívnejší. Čiže ak sa chceš vyhnúť stresu a byť úspešnejší, nepýtaj sa ako spraviť veci efektívnymi skôr než sa opýtaš sám seba: „ Naozaj to potrebujem všetko spraviť?

  Jednoducho spraviť vec dobre ešte neznamená, že je potrebné ju spraviť. Myslím, že je to najbežnejší problém všetkých time-management rád, takzvaní guru sa sústredia len na to ako spraviť veci rýchlo a úsporne, lenže väčšinu vecí by si nemal robiť vôbec. Keď sa zamyslíš je to irónia, že stále hovoríme ako málo máme času no aj tak s ním narábame ako by ho bolo nekonečno. Sústreď sa teda na najdôležitejšie veci a nie zbytočnosti.

 

 1. Čo je Treba Spravia. DNES!

  Zatiaľ čo sedíš a rozprávaš či rozmýšľaš o veciach, úspešní ich robia.                                                                                                                                                             Vravel som to, vravím to a poviem to znova. Nezáleží na tom či máš neskutočné IQ alebo 3 titulov za menom a ďalších 5 pred menom. Nemôžeš nič zmeniť pokiaľ budeš sedieť na zadku. Je až neskutočné aký veľký rozdiel je medzi „niečo vedieť“ a „robiť niečo“. Vedomosti a inteligencia sú bez akcie len plytvanie. Je to jednoduché.

  Úspešní ľudia dobre vedia, že dobrý plán uskutočnený dnes je ďaleko lepší než perfektný plán uskutočnený niekedy. Nečakajú na „správny čas“ či „správny deň“ ani na „správne (neskutočné) okolnosti“, lebo vedia, že všetko toto je len strach, nič viac. Hneď, tu a teraz je čas kedy je treba spraviť krok vpred.

 

 1. Obracajú Zlé na Dobré

  Mnoho z najikonickejších kníh, piesní a vynálezov všetkých čias bolo výsledkom neznesiteľnej bolesti a zlomeného srdca. Aj ten najtmavší oblak však má svetlý okraj a tieto nešťastia sa stali hnacou silou kreativity, ktorá vyústila v majstrovské diela. Novovznikajúce pole psychológie, ktoré sa zaoberá post-traumatickým rastom upozorňuje, že ľudia sú schopní využiť svoje ťažkosti a traumy na kreatívny a intelektuálny sebarozvoj.

  Odborníci tvrdia, že trauma môže ľudí posúvať ďalej hlavne v oblasti medziľudských vzťahov, uspokojenia, vďačnosti, vnútornej sily a vynaliezavosti. Rozbitie tvojej predstavy sveta ako bezpečného miesta ťa donúti vynulovať svoj pohľad na veci. Zrazu sa ti naskytne príležitosť vidieť veci nezastreným pohľadom, čo je veľmi dôležité pre tvoj vnútorný rozvoj a budúci úspech.

 

 1. Učia sa Prekonávaním Limitov

  Učíme sa vtedy, keď sa dostaneme za hranicu našej komfortnej zóny. Samozrejme rutina či „Flow“ sú skvelé, ale nie najlepšie spôsoby učenia sa. Raz za čas sa jednoducho musíš dostať do stavu vypätia, bude to nepríjemné a ťažké ale práve vtedy sa tvoj rozum bude rozvíjať.

  Budeš silnejší a múdrejší práve vtedy keď sa s niečím trápiš. Čím viac v tomto stave budeš tým rýchlejšie sa budeš učiť. Je lepšie stráviť 10 minút na tvojom maxime než hodinu prešľapovať na mieste. Trénuj v bode na hranici svojich možností, prekonávaj sa, rob chyby, zakopni a uč sa z chýb a buď stále lepší.

 

 1. Veria svojej Intuícii

  Intuíciu by si nemal podceňovať a ignorovať, je to hlas tvojho podvedomia, ktorý čerpá z predošlých životných skúseností. Ak ti každý vraví „áno“ no niečo ti vraví, že máš spraviť opak určite to nie je bezdôvodne. Keď si postavený pred ťažké rozhodnutie zisti si všetky dostupné informácie, nauč sa o probléme čo najviac a potom zapoj svoj inštinkt. Úspešní ľudia vedia, že veriť intuícii je rovné viere v tvoje pravé „JA“ a čím viac veríš sám sebe tým väčšiu kontrolu získaš nad uskutočňovaním svojich cieľov a snov.

 

 1. Myslia Pozitívne

  Shawn Achor vo svojej knihe The Happiness Advantage poukázal na nedávne vedecké výskumy, ktoré ukázali, že doktori, ktorí sú v pozitívnej nálade dokážu určiť diagnózu až o 20% rýchlejšie a s rovnakou presnosťou než doktori v neutrálnej nálade. Rovnaká štúdia ukázala na podobný úkaz medzi študentmi, ktorí mali písať test z matematiky, kde šťastní študenti dosiahli výrazne lepšie výsledky než negatívne zmýšľajúci spolužiaci.

  Potvrdilo sa teda, že naša myseľ pracuje najlepšie keď máme pozitívne myšlienky. Samozrejme je jasné, že aj tí najúspešnejší ľudia sa nahnevajú, no ty si musíš uvedomiť, že je pre teba lepšie ak sa naučíš cielene odbúravať negatívne emócie a myšlienky. Mysli menej na zvládanie problémov a viac na to ako zvládnuť svoju myseľ.

 

 1. Vizuálne sa Motivujú

  Je veľmi ľahké sa vyhnúť novým veciam, ktoré by ťa posunuli ďalej. Väčšinou moc nezapadajú do tvojho denného režimu a radšej budeš robiť to čo zvyčajne, zvalíš si ľahšiu cestu no tá nemusí byť správna. Úžasný spôsob ako proti tomu bojovať sú vizuálne pripomienky. Jeden môj kamarát sa dosť zadlžil, niečo okolo 100tis. dolárov, no rozhodol sa to splatiť a ako pripomienku toho, že musí makať si na pozadie svojho počítača dal výpis z účtu.

  Ďalší si zas na chladničku dal fotku samého seba keď vážil o 50kg viac, aby sa už nikdy nestal človekom, ktorým bol.  Zamysli sa kedy si najviac zraniteľný a náchylný sa dostať do situácie keď máš chuť sa na všetko vykašľať. Vtedy použi túto vizuálnu pripomienku aby ťa udržala na správnej ceste.

 

 1. Vedú si Denník

  Oprah si vedie denník, Eminem si vedie denník, J.K. Rowling si vedie denník. Úspešní ľudia sledujú svoj pokrok, stanovujú si ciele, zamýšľajú sa a učia sa zo svojich chýb. A často využívajú rôzne formy zápisníkov ako pomôcku. Ak sa chceš niekam v živote dostať potrebuješ mapu a denník je tvoja mapa, ktorú hľadáš. Môžeš si zapísať čo si robil cez deň, čo sa ti podarilo, aké chyby si spravil. Je to jednoducho miesto na sebareflexiu. Zachytávaš myšlienky, to kde si a kam chceš smerovať. Denník je podceňovaná no neskutočne efektívna forma seba rozvoja pre všetkých.

 

 1. Majú Mentorov

  Nezáleží na tom čo chceš dosiahnuť, samému sa ti to nepodarí. Je ťažké sa učiť z kníh a na internete ťažko rozpoznáš pravdu od výmyslu. Potrebuješ niekoho kto bol tam kam sa ty chceš dostať aby ti ukázal triky ako na to. Áno, 10 000 hodín tvrdej práce z teba spraví majstra, ale čo ťa spraví natoľko odhodlaným stráviť pri niečom 10 000 hodín? Odpoveď je mať mentora či osobného kouča, alebo aj dvoch.

  Keď by si študoval životy tých najlepších atlétov, hudobníkov, podnikateľov či umelcov zistíš, že každý z nich mal mentora alebo kouča, ktorý im pomáhal pri ich „10 000 hodinách práce“, kým sa nestali najlepšími. Alebo sa nechaj motivovať priamo mentormi a tým čo dokázali oni. „Dokázali to oni. A ja to tiež dokážem!“ Znie to veľmi jednoducho no tráviť čas učením sa o úspešných ľuďoch a ich ceste je skvelá vec, ktorú pre seba môžeš spraviť.

 

 1. Prijmú Názory a Kritiku

  „Keď sa chceš vyhnúť kritike nič nehovor, nič nerob, nebuď nič.“-                                                                                                                                                             Ak ťa niekto kritizuje za robenie či myslenie nad niečím čo sa vymyká z všednosti. Výborne. Znamená to, že si sa postavil konečne v živote za niečo postavil a to je obrovský krok k tomu byť úspešný.

  Nenávistnú a negatívnu kritiku by si mal akceptovať, zhodnotiť a následne sa ňou nezaoberať. Konštruktívnu kritiku by si mal dôkladne posúdiť a využiť. Pamätaj si, buď vďačný za každý feedback, ktorý dostaneš, budeš mať väčšiu šancu, že ľudia okolo teba ťa podporia a dajú úprimný pohľad na to čo robíš.

 

 1. Držia Pýchu na Uzde

  Priznajú si keď spravia chybu. Ospravedlnia sa. Chápu, že nemôžu vedieť všetko. Chápu, že svoj úspech nedosiahli sami. Vedia si zo seba spraviť srandu. Požiadajú o pomoc keď ju potrebujú. Zlyhávajú. A skúšajú to ďalej. Uč sa od všetkých, zostaň v strehu a nezabudni si tú cestu na vrchol užiť.  To je to čo robia tí najúspešnejší ľudia.

Posledná Rada

Ak by si si mal zapamätať len dve veci tak nech sú to: „Prekonávanie“ a „ Pozorovanie“. Prekonávanie: Vždy sa snaž dostať na okraj svojich možností, práve vtedy sa učíš a rozvíjaš sa.  Pozorovanie: Sleduj tých čo sú skúsenejší než si sám uč sa od nich a využi z toho čo najviac pre svoj vlastný rast.

Nech sa Páči!- Čo ďalšie by si pridal na tento zoznam? Aké sú tvoje rituály k úspechu?

Napíš nám to do komentu a podel sa o to.

[facebook]

Stiahni si zdarma dokument, prekonaj svoj strach a prebuď tvoj skutočný potenciál:

Zdieľaj ďaľej :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *