10 benefitov pôstu, ktoré ťa prekvapia..

[facebook]

Je zdravé každý deň sa trošku vyhladovať? Alebo aj pár dní cez týždeň? Nuž, záznamy a fakty nám hovoria, že pravidelné používanie pôstu je dobrá vec.

Pôst sa stal posledné roky celkom populárny, hlavne v komunite ľudí, ktorí sa zdravo stravujú. Aj keď väčšina zdravotných poradcov nie vždy odporúča jesť menej, aj tak pôst prináša telu pomerne veľa benefitov, ak sa pravda robí správne.

Poďme sa teda pozrieť na 10 benefitov pôstu, ktoré ťa “možno” prekvapia a povedzme si ako ich môžeš použiť pre seba.

 

1. Pôst pomáha chudnúť

Pôst môže byť pomerne  bezpečným spôsobom ako zhodiť a veľa štúdií hovorí, že prerušovaná hladovka – hladovka, ktorá je kontrolovaná v určitých cykloch – pomáha telu spaľovať tukové bunky oveľa ekeftívnejšie, ako cez klasické stravovacie prístupy.

Prerušované hladovanie dovolí telu používať tuk ako svôj hlavný zdroj energie namiesto klasicky používaného cukru. Veľa športovcov používa práve hladovky, aby sa dostali na nízku úroveň telesného tuku práve tesne pred súťažou.

 

2. Pôst podporuje inzulínovú citlivosť

Hladovanie už dávno ukázalo, že má pozitívny efekt na inzulínovú citlivosť, dovoľujúc ti lepšie tolerovať uhlohydráty a cukry. Bez hladovania by k tomu nedošlo. Štúdia ukazuje, že po hladovaní sa stáva inzulín oveľa efektívnejší pri “rozprávaní” sa s bunkami v zmysle zbierania glukózy z krvi.

 

3. Pôst zrýchľuje metabolizmus

Prerušované hladovanie dovolí tvojmu telu oddýchnuť si. Tento oddych doplní energiu pre metabolizmus práve vďaka lepšiemu spaľovaniu kalórií. Ak máš slabšie trávenie, tak práve pôst má skvelý dopad na to, ako tráviš jedlo a ako spaľuješ tuky. Prerušované hladovky zlepšia tvoje trávenie a fungovanie čriev, čoho výsledkom bude zlepšenie metabolizmu.

 

4. Pôst predlžuje život

Ver či never, čím menej ješ, tým dlhšieho veku sa dožiješ. Štúdie ukazujú, ako sa v rozličných krajinách odlišuje dĺžka života na základe toho, ako sa ich obyvatelia stravujú. Jedným z hlavných problémov starnutia je pomalý metabolizmus, čím je telo mladšie, tým rýchlejší a efektívnejší je tvoj metabolizmus (samozrejme, ak nie si príliš zakovený – ťažkým kovom sa venujem v inom článku). Čím menej ješ, tým menej zaťažuješ svoje trávenie.

 

5. Pôst zlepšuje pocit hladu

Zamysli sa. Pociťuješ skutočne vlčí hlad, ak sa naješ každé 3-4 hodiny? Samozrejme, že nie. Naopak, ak chceš skutočne spoznať ozajstný hlad, budeš si musieť počkať aspon 12-24 hodín!

Pôst pomáha regulovať hormóny v tele, takže preto skutočne pocítiš, čo to je pravý hlad. Vieme, že obézni ľudia nedostávajú od tela správne signály, ktoré by im povedali, že stačí, už som plný, najedený. Majú to práve kvôli tomu, akým spôsobom sa stravujú, čiže čo, kde, s čím a hlavne kedy jedia.

Zamysli sa nad pôstom, ako keby si urobil RESET počítača. Čím dlhšie budeš hladovať, tým viac môže telo regulovať dôležité procesy očisty a vypúšťať správne hormóny, a práve preto sa naučíš inak vnímať skutočný hlad. A samozrejme, že keď ti fungujú hormóny správne, budeš “plný/najedený” oveľa skôr.

 

6. Pôst zlepšuje stravovacie návyky

Pôst výrazne pomôže tým, ktorí trpia záchvatovým prejedaním sa a tiež tým, ktorí si chcú vybudovať správne stravovacie návyky, či už kvôli práci alebo na základe iných priorít.

Prerušované hladovanie  napr. celé doobedie bez jedla je celkom fajn. Takto si môžeš vytvoriť nový zvyk, a tým pádom aj nový životný štýl a prístup. Pre tých, ktorých chytá záchvatové jedenie, je lepšie, keď si stanovia čas, kedy budú presne jesť konkrétne množstvo jedla v jednej porcii a nebudú tak jesť neustále počas dňa.

Samozrejme veľmi dôležitá je zároveň konštitúcia danej osoby. Pretože ľudia so silnejším tráviacim ohňom, majú silné a pomerne rýchle trávenie už od prírody. No vďaka pôstu sa dokáže samozrejme upraviť aj u tých, čo ho majú slabšie.

 

7. Pôst zlepšuje fungovanie mozgu

Pôst podporuje funkcie mozgu,  pretože zvyšuje produkciu proteínu, ktorý sa volá BDNF (brain-derived neurotrophic factor).

Tento BDNF aktivuje mozgovo-kmeňové bunky, aby sa konvertovali do neurónov, a tým zapína nespočetné množstvo ďalších chemických procesov, ktoré zlepšujú zdravie nervovej komunikácie. Tento proteín tiež chráni mozgové bunky pred zmenami, ktoré súvisia buď s Alzheimerom alebo Parkinsonom – aj tieto dve choroby môžu byť vyvolané zakovením organizmu, pretože ťažké kovy menia fungovanie a komunikáciu buniek.

 

8. Pôst zlepšuje imunitný systém

Prerušované hladovanie zlepšuje imunitný systém, pretože znižuje útoky voľných radikálov, kontroluje zápalové procesy v tele a vyhladuje bunky a organizmy, ktoré by sa inak prehupli do rakovinového bujnenia.

V prírode, keď zviera ochorie, prestáva jesť a sústredí sa na odpočinok. Toto je inštinkt, aby znížilo stres vo svojom tele a dodalo mu energiu na boj so zápalom, poruchou. Myľudia sme jediné tvory, ktoré sa obzerajú po jedle aj keď sme chorí, pričom by sme to vôbec robiť nemali, pretože to jedlo v danej situácii ani nepotrebujeme.

 

9. Pôst prispieva k sebarozvoju – zvyšovaniu svojej frekvenecie/vibrácie

Hladovanie/pôst už pomohlo veľa ľudom dosiahnuť lepšie spojenie so životom, vďaka relaxu a spojeniu s meditáciou, jógou alebo bojovými umeniami. Keď nemáš v tráviacom trakte jedlo, vytváraš tak viac miesta pre energiu v tele  – trávenie je systém, ktorý odoberá telu najviac energie!

Pôst pre dosahovanie spojenia s vecami tam hore zlepšuje naše fungovanie tu na zemi, či už vedome alebo fyzicky. Keď máš “ľahšie” telo a čistejšiu myseľ, si oveľa vďačnejší za veci a ľudí v tvojom okolí.

 

10. Pôst čistí pleť a odstraňuje akné

Pôst zlepšuje stav pokožky, pretože keďže sme uľavili telu od trávenia, môže sa sústrediť na ďalšie dôležité veci, z ktorých jednou je aj očista pokožky, buniek a ďalších systémov v tele.

Už len tým, že nebudeš aspoň jeden deň jesť vôbec nič, pomôžeš telu pri vyplavení toxínov a zlepšení regulácie orgánov, ako sú pečeň alebo obličky.

 

Pridaj sa k tým, čo už majú za sebou aspoň jednodňový pôst a napíš svoje skúsenosti tu dole do komentárov

[facebook]

Zdieľaj ďaľej :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *